Уважаемые пользователи,
теперь, чтобы создать тему или оставить комментарий, необходимо авторизоваться и подтвердить номер телефона.
Это позволит сделать атмосферу на форуме более дружелюбной.
1 месяц на форуме Автор 1000 просмотров Все
Награды
1 месяц на форуме
1 месяц на форуме
Автор
Автор
1000 просмотров
1000 просмотров
Со5отохсуйар буолан иьэбин...
  1428
Дорооболорун! Мин бастакыбын суруйабын манна. Бэйэм эдэр уолбун, студент. Сан,а эйдээн кэрдум диэххэ дуу мин со5отохсуйбутум син ырааппытын. Дьонмун эрэ кытта учугэйдик, аьа5астык кэпсэтэр курдукпун, онтон табаарыстарбын игин кытта оннук аьа5ас буолбатах, вроде учугэй ба5айытык кэпсэтэр этибит да биир табаарыьым олох суттэ, иккис буолла5ына сибээс тутабыт да наада5а биллэрэ элбэх. Онон табаарыстарбын ыарахан эрэ ситуацияларга билиэ5им ким мин табаарыьым. Со5отохсуйуум диэн дьону кытта кэпсэтэрбэр наар мааска кэтэбин, кыргыттарга холобура уксэ учугэй буола сатыыбын онтон сылтаан кунтэн кун ыарахатар буолан иьэбин кэпсэтэрбин ол аата мин киниэхэ биэрэр ресурсум бытан элбэх буолан буолуо. Ити барыта о5о сылдьан ылбыт билиим уонна убеждениям, хантан туохтан инникпин билэрим туьалаах буолуо ди саныыбын. Онон бэйэбэр сыаллары туруорарга сананным. Тугу билбиппин, туохха сыыспыппын, туох табылларын, хайдах проблемалары ситиспиппин манна суруйуохпун ба5арабын. Мин санаабар эьиэхэ туьата диэн бэйэ5итин мин ситуациябар туруоран кэрэ5ут уонна толкуйдуугут, оччо5о элбэх санаа, элбэх идея киириэ, ба5ар ол идея5ытын олоххо киллэриэххит ди. Чэ онон аллараа эьиги тугу саныыргытын суруйун, вопроскутугар эппиэттиэм. Тэьэнэн суруйа5ыт да миэхэ манна пост таьаарар стимулум улатыа:)
Ответов 26
  • Покровчанин
    27.05.21

„Не смерть страшна. Страшна бывает жизнь, Случайная, навязанная жизнь… В потемках мне подсунули пустую. И без борьбы отдам я эту жизнь.“ — Омар Хайям персидский поэт, философ, математик, астроном, астролог 1048 - 1131

Вот мои мысли, как пожилого человека.

1. Слишком идеализировал людей... пару жестких предательств... пала розовая пелена у глаз.

2. Помогал и поддерживал не тех "близких друзей", которые потом же когда мне было трудно, не помогали, не поддержали, а то и вовсе "топили". Самое саркастически смешное, поддержали те, к которым я относился пренебрежительно и неуважительно... надо было быть мудрее...

3. По молодости упустил несколько шансов, ибо тогда я думал, что все впереди!. Если ты правильный и занимаешься правильными вещами, Судьба всегда подбросит пару шансов... но если ты морщил нос и требовал большего... она отворачивается от тебя...

4. Тратил много времени и сил споря и доказывая всяким идиотам и идиоткам. Этого не надо было делать. Надо было заниматься своими делами, идиоты так и так не осознают правильных вещей. Со временем Жизнь все равно расставит по своим местам... но будет упущены столько лет, сил, нервов и денег...

5. Занимаясь проблемами других, упустил себя.

6. Слишком много жил общественной жизнью... свадьбы, дни рождения, юбилеи, праздники, шашлыки, застолья, оно ничего не дало мне, лишь крало мое время, усилия, нервы и здоровье :-)... Зато упустил время общения по настоящему верных друзей, которых уже нет в живых...

7. Слишком много слушал других, впоследствии понял, что это были их идеалистические желания, которыми они и сами не соответствовали... надо было слушать себя и жить своей жизнью...

5
    • Prokopiy2021
      28.05.21

Покровчанин, вроде барыта сэп курдук саныыбын эрээри инник опыттары ааьа илик буоланмын осознайдаабат да буолуохпун сэп, хас биирдии киьи арааьынай опыттаах ди саныыбын.

0
  • Боростуой киьи
    27.05.21

Ейдеехпун диигин да? Дьэ эт эрэ, дэгиттэр сайдыылаах, урдук таьымнаах диэн хайдах киьиний? Сайдан иьин, таьымнытын урдэтин дииллэр дии. Ону хайдах урдэтиэхтээ5ий боростуой киьи?

0
    • Prokopiy2021
      28.05.21

Боростуой киьи, ханна аахтыгыт эйдээхпун диирбин? Урдук таьым диэн дьон социальнай статуьун этэ5ит да? Саныахпар бастаан то5о урдэтэ сатыыргын уонна тугу онтон ыларгын эйдуур наада буолар, ол кэннэ биирдэ онно ситиьэр санаалар киьини оннукка тардаллар.

0
  • egtomz
    egtomz
    Egor Tomskiy
    27.05.21

Мин урукаттан соготох киьибин оскуолага даганы вроде табарыс игин син баар курдук этэ да со времен они тоже исчезают. С девушками совсем не лады, так всегда было почему то. Бэйэм скучнай киьибин буолуо ол иьин оннук тахсара буолуо табаарыс, кыыс диэн суох. Билигин кэлэн ойдоотоххо терять нечего от этого круговорота, просто существование и все. Утуйан баран уьуктубатах эрэ киьи диэбит курдук. Любимой работы нет. Всегда в общепите заготовщиком, пом.повара, поваром работал. Потом это в конце так надоело с утра до ночи работать. Работал с 18г. по 21г. в одной доставке там условия нормальные были и зп. Потом с января уже закрыли где я работал. И с того момента с января не работаю. Жду у моря погоды не хочу уже больше работать поваром надоело. Не знаю куда податся профессий так таковой у меня нет. И мне кажется дальше жить к чему , одно и тоже день сурка короче скучная неинтересная жизнь. Самый большой минус нету хорошей любимой работы с достойной зарплатой. Всегда как раб работать на кого то за копейки. Зкб. Не знаю так все надоело что хочется взять и исчезнуть. Щас на карте (остатки когда работал остались) деньги заканчиваются еще к стоматологу надо один зуб под пломбой уже беспокоит, там надо 7-8тыс. Каждый месяц комуналку оплачиваю, интернет, продукты покупаю стараюсь по минимуму. С этой проклятой пандемией работы совсем мало стало. Мне всегда не везло жизнь такая серая. Вроде бы жаловаться не нашто. Вот недавно телефон за 10тыс. купил а оказалось с дефектом экрана, ходил в магазин ничего страшного если дефект увеличиваться будет принесите сказали. Вот так не повезло с телефоном и еще заряд быстро садится, спецом с мощным аккумулятором взял чтоб такого не было ю. А на деле д×рьмо купил. Зкб все вообщем.

0
    • Prokopiy2021
      28.05.21

egtomz, а так эьиги хайдах саныыгыт сэбулуур улэ5ит диэн хайдах буолуохтаа5ый?

0
    • egtomz
      egtomz
      Egor Tomskiy
      28.05.21

Prokopiy2021, любимая работа это так которая тебе всегда нравится всегда с утра идешь с нетерпением. Вот у Арсена Томского любимая работа работает на себя плюс достойную зп получает и получает удовольствие от жизни работая так. Я человек не семейный живу один с небольшой зп вполне хватает чтоб себя содержать. Все равно будем искать работу в сфере общепита не поваром а просто заготовщиком или помошником повара. А вы чем занимаетесь работаете учитесь или как я пока дома сидите??

-1
    • Prokopiy2021
      01.06.21

egtomz, холобура мин итэ5эйбэппин киьи сэбулуур улэтигэр олох астына астына барарын, мин итэ5эйэрим диэн улэ табылларыттан уонна ситиспититтэн киьи дуоьуйарын. Конечно мин эмиэ оннук буолуон ба5арабын, улэбэр астына астына барарбын, но если даже хоббигынан харчы он,орор буоллахха эн бэйэн талбыккынан сылдьыбаккын буолла5а, син биир срогугар бутэрэ сатаан бэйэ5ин заставляйдыыгын ди. Бу мин бэйэм мнениям. Хата учугэй ба5айы тема, кэлин бу тема5а суруйуо5ум сииьилии, ырытан кэруэм)

-1
    • egtomz
      egtomz
      Egor Tomskiy
      02.06.21

Prokopiy2021, суруйаар уонна миэхэ эмиэ ыытаар. Сана тема арыйдым диэн. А то мин булуо суохпун соп.

0
  • Всеравввно
    27.05.21

Я вообще интроверт. С собой никогда не скучно. Но... со временем акары мыслялар киирэр буолбуттар. Соготогум иьин бэйэмбэйэбиттэн надоел буоллум диэбит курдук. Возможно, таптыыр киьи суогуттан сылайбытым буолуон эмиэ сеп курдук. Только миигин саха уолаттара кербеттер, бэйэлэрин курдук кыра хара киьибин. Дьиэ улэ дьиэ: хаьан елен сынньанабын?

1
    • Prokopiy2021
      28.05.21

Всеравввно, оо хайдах инник суруйа5ыт? Кэбис, тэьэ да банально суруйарбын иьин бэйэ5ит учугэй эттугутун кэрдьуу сатаан ээ, холобура интроверт диэн минус ди саныыгыт да? Интроверт зато гибкай уонна убеждениятын уларытарыгар бытан чэпчэки со5ус чем экстравертаа5ар, ол аата характергытын баланстыаххытын сэп, т.е кыыьырымта5ай уонна спокойнай икки ардынан буола5ыт ити просто холобур, оннук курдук элбэх качества5ытын инник баланстыахха сэп. Билигин инник баланстаах дьон тургэнник адаптацияланаллар уонна бытан элбэ5у ситиьэллэр ди саныыбын бу олоххо.

-1
  • sard70
    27.05.21

Оо барахсаттар, эдэр ба5айы о5олор санаа5ыт ыараханын. Барыта учугэй буолуо дии санаан мэлдьи. Счастье есть его не может не быть! Бу мин саамай себулуур тылларым)). Мэлдьи хатылыы сылдьын. Туох баар кыраттан уерун. Тапталы элбэ5и биэрэ, кэрэни еруу кере сатаан тула5ытыгар.

1
    • Дарбайши
      27.05.21

sard70, кэмэ ыараата, капитализм, коллектив суттэ, дьон аанньа билсибэт буолла. До5ордоспот, сунньэ улэлээн харчы эккирэтиитэ буолла, идея суттэ.

1
    • Prokopiy2021
      28.05.21

sard70, итэ5эл баар буолан хата сарсынн,ы кунмутугэр увереннайбыт буолла5а)

0
  • ТОР
    27.05.21

сорох дьоннор оннукпут э, сатаан табаарыстаспаппыт, общение отто молтох, тула да дьоннор наадыйбаттар. Ол иьин, миэхэ например женам табаарыс, киниэхэ кэпсиибин, кинини истэбин.
    Улаатан истин да табаарыс а5ыйаан барар, энергия курдук быьылах, тапсар эрэ киьигин кытта сыдьа5ын.
    Аргы иьэр эрдэхпинэ табаарыс элбэх курдук этэ, но, ойдоон кордоххо собутыльниктарым эрэ эбит, по душам кимниин да кэпсэппэтэх эбиппин. Оннук, арыллан кэпсэттэххинэ, уопсайынан биир тыыннаах, ойдоох, санаалаах дьоннор до5ордоьоллор.
    Группа он,оруохха соп, биирдэ эмит волейбол ду, футбол ду или ханнык эрэ секция5а сылдьан дьарыктаныахха соп, по интересам сан,а до5ордонор ордук бо, но, симбиир не стыковки эмиэ баар буо. Уопсайынан табаарыс булар диэн эмиэ ойох кордонор курдук быьылах, ыарахан со5ус.

-1
    • Покровчанин
      27.05.21

ТОР, Уж поверь... табаарыс булар диэн ойох кордоноруттэн, өссө ыарахан :-)... Друг погиб... "А жену поменять можно... и не раз" (с)... :-)... Все же близкие отношения закладываются в детстве, в юности... и то с не каждым... и с возрастом их становится меньше, так как в некоторых ситуациях понимаешь, что некоторые и другом тебя не считали, а просто "нужным" человеком... для решения только их проблем... "Ну ты же Друг" и такого рода различные манипуляции...

В молодости, суете жизненных дней это не чувствуется и маскируется различными обстоятельствами, да и постоянно сам оправдываешь их... но вся трагедия в том, что в истинных друзьях начинаешь разбираться лишь после 40... А еще хуже, после предательств... узнаешь их совсем с другой стороны...

Женское одиночество, как и женская дружба... совершенно разные по глубине и понятиям, чем мужское одиночество и в особенности мужской дружбы... В этом плане, пусть меня закидают камнями :-)... но нет такого понятия "женская дружба", в этом плане женщины легче переносят одиночество, особенно если у них есть ребенок...

0
    • Prokopiy2021
      28.05.21

ТОР, мин оскуолаттан до5ордоно иликпин дьэ, о5о сылдьан ким да маска кэппэт хайдах баарбытынан буолан тургэнник табаарыс буларбыт буолуо ду

0
  • 1flower8
    27.05.21

Олоххор соготохсуйуу тугэнэ син биир кэлэр эбит.Быйыл ону бэлиэтии кердум.Барыларыттан тэйэн бардым,эбэтэр мин кинилэри чугас догор диэн саныы сылдьыбытым дьигинэ оннук буолбатах эбитэ ду🤷‍♀️Бэйэбин буруйданабын куьаган киьи буоламмын чугас доготторум суох эбит диэн.Биир подругабын саамай чугас киьим дии сылдьыбытым,ааспыкка кэлэ сылдьан миигиттэн тэйбитин билиммитэ.Чэ ото хайдах гыныахпыный.Куннээгини сэлэьэр дьон баар да и ладно😅

0
  • АктивАйсенистЕдросВпередУбог
    28.05.21

плачь юнца иди в поле работать. социальный долг отдай

-1
  • Судзукивенди
    Судзукивенди
    Судзукивенди
    28.05.21

До5ордоьуу диэн биир санаалаах, биир дьарыктаах, биир интириэстээх дьон керсен санааларын билсэллэрэ, опыттарын атастаьыылара, проблемаларын ырытыьаллара буолар. Дьарыгын эбэтэр интириэьин суттэ да до5оттор тэйсэн бараллар. Оттон о5о сылдьан билсибит дьон улаатан истэхтэрин аайы уларыйан эмиэ тэйсэллэр. До5ору харыстыахха наада. Наьаа проблеманы ыйаамыахха наада. Проблемалаах дьонтон до5оттор тэйэн хаалаллар. Наьаа бэйэ мнениетын ыйыыр эмиэ соччото суох, киьи барыта араас сайдыылаах.

0
    • Prokopiy2021
      28.05.21

Судзукивенди, бэйэ бэйэ5э кэмэлэьуу диэбит курдук ди табаарыстаьыы

-1
    • Тожесудзуки
      29.05.21

Prokopiy2021, оннук курдук. Кемелесуьуу, поддержкалаьыы буолар. Ол эрээри эмоциональнай поддержка эмиэ баар буолар. Билигин оннук диэн а5ыйаата быьыылаах. Ити били бырааьынньыкка керсен баран бииргэ аьааьын-сиэьин, куулэйдээьин.Урут инник элбэх этэ. Билигин дьон даже табаарыспыт диир дьоннорун дьиэлэригэр мээнэ ынырбат буоллулар дии. Хайдах эрэ олох тосту уларыйда.

2
  • Interactive_Brokers
    04.06.21

Оо дьээ, наһаа страдайдааман уолаттааар! Омук сиригэр көһүҥ, Арассыыйаҕа ловить нечего!

0
    • Покровчанин
      05.06.21

Interactive_Brokers, "От себя не убежишь... привезешь свои проблемы туда, в своей голове" (с)... И какой-то там переезд не решит проблем, с поиском друзей. Там будет еще хуже, ты что думаешь мы эмигрантских форумов не читаем?... там люди еще гораздо, отчужденнее, холоднее, и там даже не понимают разговоров "по душам", ты для них просто нудный "гастарбайтер"...

0
  • Немногословная
    05.06.21

Все проблемы оттого что наьаа на телефоне, компе висите. Ол иьин. Разучились нормально разговаривать, знакомиться в реальной жизни.

0
Авторизуйтесь, чтобы комментировать
Ваши данные будут надежно защищены и не будут переданы третьим лицам
Обратная связь