Куорат кулубата.
Сэргэ  -    1481
Евгений Григорьев аҕата Николай Семёнович Үөһээ Бүлүү физматын бүтэрэн баран Томскайга үөрэнэ сылдьан Чурапчы кыыһын Аняны (Анна Саввичнаны) көрсөн кэргэн ылбыта.

Николай Семёнович Григорьев бэйэтэ Бүлүү улууhун тыата , Үөһээ Бүлүү буолбатах.
Баппаҕаайы эбитэ дуу, Лөкөчөөн эбитэ дуу, Илбэҥэ эбитэ дуу, билбэппин.
Ол эрэн ити үс нэһилиэктэн биирдэстэригэр күн сирин көрбүт буолуохтаах.

Олус сымнаҕас майгылаах буолан Николай Семенович студенныы сылдьан доҕотторо элбэх этэ.
Бииргэ төрөөбүт убайа эмиэ Томскайга үөрэммитэ. Ол кини Николай Семёновичтааҕар ордук сытыы этэ.
Убайын аатын өйдөөбөппүн.

Бу Григорьев Евгений туhунан Yakutia-Daily.ru суруйбут эбит :
Цитата:
Родился Евгений Григорьев в селе Диринг Чурапчинского района, но детство и школьные годы прошли в Якутске, куда семья переехала, когда старшему Жене исполнилось пять месяцев.
Мои родители, Анна Саввична и Николай Семёнович, познакомились и создали семью в Томске во время студенчества. Отец родом из Вилюйска, мама из Чурапчинского района. Они у меня из многодетных семей, и там, и там было по одиннадцать родных братьев и сестёр, так что родных у меня много. А нас в семье двое братьев, Дьулустан младше меня на шесть лет.

В детстве я был очень непоседливым ребёнком, по-якутски «мэник». После того как мы переехали в Якутск, родители снимали комнату в квартире на 17 квартале, потом отец получил квартиру в доме в районе Крестьянского рынка (МЖК). Там и прошло моё детство, в основном во дворе с друзьями. Прекрасное было время, с войнушками, мелкими проказами. В первый класс пошёл в седьмую школу, но потом родители перевели меня в ЯГНГ, где доучился до пятого класса. В среднем звене началось профилирование, и меня почему-то распределили в гуманитарный, с чем я был не согласен. Встретив однажды друга, узнал, что он поступает в Республиканский колледж, решил тоже попробовать свои силы, так, за компанию, и поступил туда, – рассказывает Евгений.

Учёба давалась легко, он участник городских и республиканских олимпиад по физике, это, кстати, его любимый школьный предмет. А студентом стал, не получив школьный аттестат.

– Тогда Департамент по расстановке и подготовке кадров организовывал вступительные экзамены в конце весны. Можно было подавать документы в несколько вузов. Так я стал студентом Московского государственного технического университета имени Баумана, ГАНГ, Новосибирского госуниверситета, ЯГУ и Уральского политеха. В итоге мой выбор остановился на «Бауманке», но это скорее был выбор отца, который сказал тогда, что ты должен получить фундаментальное образование широкого профиля: «Отучишься в «нефтянке» – будешь только нефтяником, а в фундаментальном вузе кем угодно можешь быть, после окончания тебе будут открыты все двери», так он сказал. Сейчас понимаю, насколько правильно отец тогда решил. Я попал в уникальную среду. Идёшь с метро Бауманская, половина людей с тубусами. Это университет, где я не знаю ни одного человека, который купил бы экзамен, тогда как в других вузах это практиковалось. Это было полное погружение в учёбу, полагаться можно было только на свои знания, – рассказывает Евгений.

Учёба, спорт и предпринимательство.

– Москва вам сразу понравилась?

– Да, сразу почувствовал огромный потенциал для роста. Несмотря на то, что учёба была довольно напряжённая, на первом курсе работал грузчиком, на втором – устроился с друзьями в детский магазин «Кенгуру» мерчендайзерами, выкладывали на прилавки детскую литературу. Зарабатывали, кстати, совсем неплохо. Если родители мне ежемесячно высылали две с половиной тысячи рублей, то такие же деньги я зарабатывал сверху. По тем временам это было очень хорошо. Но хотелось зарабатывать больше, чтобы не быть обузой родителям. Все свободное от учебы время я работал.

– А каким был первый бизнес?

– Жил я тогда в старом общежитии коридорного типа. Ванная комната отводилась сразу на несколько комнат, а устанавливать стиральные машины категорически запрещалось. От такой бытовой неустроенности, конечно, страдало большинство студентов. Тогда с другом мы решили открыть в общаге прачечную. Пошли к руководству, договорились об аренде помещения, закупили в кредит стиральные и сушильные машины. У нас даже было двое наёмных работников. Прачечная просуществовала долго, после окончания вуза это дело мы выгодно продали. Казалось бы, обычный бизнес, но тогда это было в новинку даже в Москве, про наш студенческий бизнес сняли сюжет в новостной программе питерского Пятого канала.
Потом у меня были велопрокат, парикмахерская, расположенные рядом с университетом, так что работал во время студенчества до шестого курса.

– Вы с малых лет дружите со спортом, и сейчас, видимо, выкраиваете время для тренировок.

– Да, с детства занимаюсь спортом. Начинал, как и большинство якутских мальчишек, с вольной борьбы, потом познакомился с кожаной перчаткой. В пятом классе попал в секцию тайского бокса к Юрию Афанасьевичу Черкашину. Когда занимаешься спортом, надо чётко понимать: есть спорт высоких достижений, а есть спорт для себя. Я выбрал второй вариант. И когда вставал вопрос, едешь на сборы или учишься, то всегда выбирал учёбу. Тем не менее, входил в сборную университета, участвовал в чемпионатах Москвы. Я и сейчас готов усиленно тренироваться, но удаётся это крайне редко. Мне принципиально, чтобы были хорошие спарринг-партнёры. Бывает, тренируюсь с Петром Васильевым, это наш первый профессиональный боксёр, и Борисом Фёдоровым, боец ММА. Почему с ними? Потому что важно тренироваться с теми, кто лучше тебя. В боксе я уже больше 20 лет, так что с новичками стоять – не вариант.

Источник © Yakutia-Daily.ru Ссылка: https://yakutia-daily.ru/evgenij-grigorev-o-sebe-rabote-i-budushhem-yakutska/

Читайте далее здесь, салгыытын бу манна ааҕыҥ , вот Ссылка :
https://yakutia-daily.ru/evgenij-grigorev-o-sebe-rabote-i-budushhem-yakutska/

Источник © Yakutia-Daily.ru
Ответов 95 Написать ответ
  • Молодежно Строительный Комплекс.
    12 февраля

Ити 1990-с сылларга МЖК (МолодежноЖилищныйКомплекс) диэн эдэр специалистар түмсүүлэрэ тутууну тэрийэн
    туппут таас дьиэлэрэ.
    Ол дьиэ5э олорон улааппыт эбит.
    Эдэр саха ВУЗ бүтэрбит специалистар түмсүүлэрэ...

МЖК диэн баар этэ.. . Китайская Стена таһыгар .

0
  • МЖК
    12 февраля

Кэргэнэ нучча буотах эбит. Кэргэнэ бааһынайдыгы саха. Бүлүү быһыылаах.

1
  • Ботурат
    Ботурат
    Патриот Ботурович
    12 февраля

Бары Евгений Григорьевка куоластыаҕыҥ. Төрүт куорат уола, уонна төрүт саха киһитэ.

1
  • МЖК
    12 февраля

Евгений Григорьев кэргэнэ нучча буотах эбит. Кэргэнэ бааһынайдыгы саха. Бүлүү быһыылаах.
    Хаартыската баар дии статья5а , көрүҥ онно.
    Ийэтэ, аҕата, инитэ Дьулустаан , ойоҕо ол хаартыскаҕа бары бааллар.

Онон Евгений Григорьев - Илин Эҥэр уонна Бүлүү холбоспутун түмүгэ эбит.
    Бүлүү уонна Илин Эҥэр икки арда.

🤗

0
  • Apet54
    Apet54
    Анатолий Петров
    13 февраля

Евгений Григорьевич аҕата, аймахтара Николай Семенович дьоно Бүлүү Баппаҕаайыта (Илбэҥэтэ) уонна Лөкөчөөн нэһилиэктэрэ. Ийэтэ Чурапчы.

0
  • Apet54
    Apet54
    Анатолий Петров
    13 февраля

Алҕас. Евгений Григорьев...

0
  • Сэмэн
    15 февраля

Нуччалар син биир Григорьевка куоластаабаттар , онон сахалар биир ньыгыл курдук Григорьевка куоластыылларын ситиһэ сатыыр ордук буолуо этэ.

0
  • А1В2Б3Д4
    А1В2Б3Д4
    Василий
    15 февраля

Едараска куоластаабат буоллахпыт

0
  • .......
    15 февраля

Эмиэ беа айма5а ини, олох наадата суох. Куоластаамац, ити григ. куоластанан баран ньуч.хайдах да ньылацныан булуо суо5а

0
    • Хаха
      15 февраля

......., Москваҕа үөрэнэ сылдьан сахалары өрүү көмүскүүр, кэпсэтиилээх биир тумус туттар студеннара эбит, онтон сүөдэрэби сахалары өлөрдүү абааһы көрөр, үҥсэр-харсар шовинистар поддержкалыыллар уонна диаспоралар, көҥүл баран сахалары тэпсээри, онон Евгений Григорьевка биир ньыгыл куоластыаҕыҥ, кэлин кэмсиммэт гына.

0
      • amiday
        22 февраля

Хаха, ити дьэ дьиннээх информация, 90старга манна Федоров хайда5ын билэллэрэ буоллар сахалар атыннык санарыа этилэр.

0
  • Ник
    15 февраля

Едрос Григорьевка куоластаабаппын. Голосуем за коренного горожанина.

0
    • 😂
      15 февраля

Ник, КОРЕННОЙ ГОРОЖАНИНыҥ кимий?

0
      • Сээркээн
        15 февраля

face with tears of joy, коренной онтон Евгений буо, ол сүөдэрэп кэлии киһи, ойоҕо эмиэ, Айыы Кыһатын утарбыт нуучча общинатын активнай чилиэнэ, Улуу Сайсары Эбэ Хотун бэйэтэ сүөдэрэби ахсарбат, Кини бэйэтин төрүт оҕолорун, былыр былыргыттан киэҥ диэлигэр, күөх туонатыгар ыһыах ыһан, Алгыс этэн кэлбит Айыы оҕото буолуон баҕарар, акаары курдук хаһыы-ыһыы аҥаардаах, чуучуланы уматар , айдааны таһаарар, Айылҕаны аймыыр сымыйаччы, оҕо хаанын тохпут сүөдэрэптэн аҕынньыта түллэр, төрүт-уус Боотур уус уонна Бүлүү хаҥыл хаҥаластарын оҕотун ордорор.

0
        • Ник
          15 февраля

Сээркээн, Федоровка куоластыыр буоллахпыт ди.victory hand

0
          • Сээркээн
            15 февраля

Ник, бэйэҕин уонна ыччаттаргын кыранар буоллаххына куоластаа, бобуу суох.

0
          • ^*
            20 февраля

Ник, кулугээнистибэнэн холуонньа5а сыта сылдьыбата5а дуо, дьону бэстилиэтинэн ытыалаан?

0
          • ^*
            20 февраля

Ник, усулуобунай суруокка кеhербуттэр эбит.

0
    • А1В2Б3Д4
      А1В2Б3Д4
      Василий
      15 февраля

Ник, Прошу принять во внимание,
      чем больше сообщений будет о поддержке Григорьева в ДП и его победах от ЕР, тем меньше у него шансов становится на победу

Лучшая антиреклама. Уже тошнит от его пиара.

Неужели кто то ещё ВЕРИТ в этот ЦИРК под названием праймериз...????

Скоро про его здоровье начнут писать, каждый его шаг будет информационным поводом. Достали!!!

0
      • Сурук_Сорук
        16 февраля

А1В2Б3Д4,

Сардаана Авксентьева Григорьевы өйүүр буоллаҕына
        дьон кинини талыаҕа.
        Мээнэ киһи буолбатах буо
        Уонна
        уларый да уларый буолар үлэһиттэр
        ситэри үлэлээбэттэрэ биллэр
        Мээнэ УРУҺУЙДАНЫЫ эрэ буо

0
  • фмш
    15 февраля

Евгений Григорьевка куоластыыр буоллум.
    Ийэтэ уонна аҕата төрүт сахалар.
    Аҕата Бүлүү сахата.
    Үөһээ Бүлүү физматыгар Михаил Андреевич Алексеевка үөрэммит.
    Михаил Андреевич Алексеев - народный учитель СССР этэ.

0
  • jkkll
    15 февраля

Оннук, 3 үрдүк үөрэхтээх, эдэр, спордунан дьарыктанар.
    Григорьевка куоластыыбыт бары биир сутурук курдук!

0
  • А1В2Б3Д4
    А1В2Б3Д4
    Василий
    16 февраля

А именно: Григорьев раздает интервью, проводит встречи, отчеты, разговаривает с жителями в Instagram, заполняя собой большую часть информационного пространства. В итоге, по мнению нашего собеседника, у людей формируется усталость от этого чиновника-супермена, который работает по выходным, фотографируется на фоне сгоревших бараков, зачем-то собирает журналистов и дает интервью в интерьерах вывезенного снега.
    Как считает Илья Паймушкин, для «Единой России» было бы логично сэкономить несколько десятков миллионов рублей, которые взяли на проведение выборов из резервного фонда и совместить их с выборами в ЕДГ. Сейчас мало времени для того, чтобы повысить узнаваемость и замотивировать людей голосовать за Григорьева.
    «Республиканские власти должны понимать, что если он наберет около 35% при поддержке главы региона, бывшего чудо-мэра Авксентьевой и проиграет (не важно какому кандидату), то эти проценты – и есть уровень поддержки и Айсена Николаева, и «Единой России», и Сарданы Авксентьевой, вместе взятых. Проводить такие серьезные выборы накануне выборов в Государственную Думу — большой риск», – полагает эксперт.

0
  • Сунтарец
    16 февраля

Үөһээ Бүлүү физматын выпускниктара Григорьев Коляларын оҕотугар куоластаары сылдьаллар.

1
  • Ньукулай
    16 февраля

Дьокуускай куорат

Сахалар -48%
    Нууччалар-37%
    Атын омуктар-15%

0
  • Дьэрбэ
    16 февраля

ханна да киир быыбар айдаана)
    оннооҕор Тимир Уустара бүгүн бэлиитик бэртэрэ буолбуттар.

0
  • Дьэрбэ
    16 февраля

Туймаадаларга киирэн өҥөйөн ааспытым дьэ онно эбит бассабыык аарымалара тоҕуоруспут сирдэрэ.
    Сахам Омугун кэскилэ диэн муннукка ытаабыт баар суох тумус туттар киһибит хоҥкуппут төбөтүн, барбах аҕай атынан дьоруолата сылдьар эдэрчи хотун баара быһа далайан кэбиспэтэ дуо көрөн олордохпуна...
    бассабыыктар диэкки буолбат буоллахытына киэр дьүгэлийиҥ диэт тус илин көтүтэ турбута.
    хайа эрэ эрдьигэн эрэйи көрөр ситинник хотуннаах буоллаҕына))

0
    • Дьэрбэ
      16 февраля

ситиннэ боҕуодьулуур түгэни санаан кэлэбин ситинтэн сиэттэрэн, биирдэ сайын күлүмэн үгэнин саҕана сылгыларга түптэлии сырыттахпына тигээйи көтөн кэллэ да биир күлүмэни сарылаппытынан тутан ылаат төбөтүн быһа тардан кэбистэ да хаҕа эрэ хаалыар дылы мүөтүн супту оборон кэбиспиттээҕэ.

0
  • Олохтоох
    16 февраля

⚡️⚡️Афоня-Японец призвал забыть партию "Единая Россия" на выборах.
    💁🏻‍♂️
    ⬇️⬇️⬇️

Добрый день, дорогие друзья! Получаю от вас многочисленные сообщения, спасибо за беспокойство, у меня все нормально: нахожусь на отдыхе всей семьей. Эту поездку мы запланировали ещё в прошлом году.

Пользуясь случаем, решил взять небольшую паузу в социальных сетях, и полностью посвятить своё время семье и детям. Но находясь в дали, все равно в курсе всех событий, происходящих в Якутии.

Этот год выдался богатым на выборы, вскоре мы выберем главу нашей столицы, а осенью нас ждут выборы в государственную думу. Лично мне небезразлична судьба моего города, моей республики. И я не останусь в стороне от всех этих событий.

На сегодняшний день для меня ясно одно - партия «Единая Россия» для меня как для избирателя больше не существует.

Друзья! Все в наших руках и нам самим, как работодателям, решать кого выбирать.

0
  • Бүлүүлэр
    16 февраля

Ханнык да партия буоллун, кылаабынайа дьиҥнээх саха эрэ буоллун...

1
  • Куорат олохтоо5о
    20 февраля

Евгений Григорьев олус үчүгэйдик нуччалыы саҥарар эбит. Акцена суох.
    Сахалыы да саҥарар, нуччалыы да саҥарар.
    Язык хорошо подвешен эбит.
    Нуччалары кытта тэнҥэ аахсар уол сылдьар.
    Мин киниэхэ куоластыырым буолуо.

0
    • Да
      20 февраля

Куорат олохтоо5о, оннук сепке этэбин.

0
    • amiday
      22 февраля

Куорат олохтоо5о, уолбутун улаханнык санарбакка олох ейеен таhаарыахха наада, Саха аатын ааттатар уол ити сылдьар

0
  • Тустуу
    21 февраля

Саха тустууктара нучалары хотоллор

0
  • .......
    21 февраля

Буду голосовать за Федорова и всех призываю голосовать за Него

0
    • Ньурба.
      21 февраля

......., "туочукалар" наар сахалары үөҕэр этэ.
      Онон нючаҕа аҕытаассыйалыыра биллэр бо.

0
  • .......
    21 февраля

Ньурба, точканан суруйааччы элбэх Бэйэц уе5эр да буоллаххына кецулуц. Бэрт былдьаьан ей былдьаьан ханна да симбиир ырааппаккын. Онон точканан суруйан бут, аны ньурба буолбуккун дуу

0
  • .......
    21 февраля

Г.Якутск дьицнээхтии Дьоллоох Дьокуускай буолуо5ун Сайсар окр. назад тяни гынар , ону биир эмэ мэр кыайда дуо, СУОХ. Теье да центр города тупсубута буоллун, пока Сайсар окр. нестанет Шикарным совр округом ценр города торжествовать небудет. Таково Расположение и Дух г.Якутска. Ону ейдуеххэ наада.
    Федоров Сайсарга улааппыт уол

0
    • amiday
      22 февраля

......., 90старга сахалары кытта хайдах отношениялаа5ын билэрин буоллар атыннык суруйуон этэ

0
  • Сайсарский Округ
    21 февраля

........

САРДААНА кими рекомендациялыырынан буоллун

Бииртэн биир
    ол-бу сах-үөдэн мөккүөрүн тардымаҥ
    Туһата суох

........

0
  • .......
    21 февраля

Сайсарский Округ, бэйэц меккуеру тардыма, ол бу сах-уедэн дии дии
    ФЕДОРОВ достойный Кандидат ону баара

0
    • Ону ейдеен
      21 февраля

......., Сайсары Эбэ Хотун ити федоровкытын ахсарбат, улахан аньыылаах-харалаах, инсэ-обот инмит, ол бу чуучуланы ыhыы-хаhыы ортотугар уматыы,
      былыргыттан Саха оло5ор улахан аньыылаах, о5ону саанан ыппыт, албыннаан уерэхтэммит, икки тылы нууччалыы сатаан суруйбат, Айыы кыhатын, ол аата Айыылары утары барбыт киhийдэ5и себулээбэт. Ити федоров кыайтарда5ына, тойон буолбата5ына Сайсары Эбэ Иччитэ уеруе, сылаамсыйыа, саха омук инникилээх, кэм тыыппалаах буолуо, онон Урдуку Суду Айыылартан олохтоох омуктарга утуену санаан итинник киhи биhигиттэн ыраа5ынан сырыттын, куhа5аны, кири а5албатын диэн Улуу Танараттан кердеhебут.

0
  • Михаил_Местников
    Михаил_Местников
    михаил местников
    Ветеран
    21 февраля

Аа5ан астынным!

Дьокуускайбыт сайдыытыгар бу уол улахан хардыыны оҥорууһу. Таҥара бэлэ5э диэх курдук.

Личность буолара кестер.

Араас малдердар, мебельщиктар, продажнай журналюгалар курдук буолбатах - таьыма хас эмит тегул улахан.

Сахаларга маннык дьоннордоохпутунан киэн туттуохтаахпыт уонна бу дьоннорбутун өйүөхтээхпит, оччо5ор эрэ сайдыы баар буолуо.

0
  • .......
    21 февраля

Тацара бэлэ5э да личность буолара да, слишком Громкие слова и непонятно кому они написаны...

0
  • .......
    21 февраля

Уважаемые, Горожане, Голосуйте за ФЕДОРОВА!

-1
    • 8964
      21 февраля

......., эн манна нууччалаама , сахалыы оскуоланы утарбыт федоровкар бэйэн ньыланнаа. Ессе Москуба5а унсубуттэр этэ.

0
    • Михаил_Местников
      Михаил_Местников
      михаил местников
      Ветеран
      21 февраля

......., вначале рассчитайтесь с долгами перед бюджетом города...

0
  • Дима
    21 февраля

Биир бэйэм, дьиэ кэргэним, аймахтарым уонна доҕотторум, бары эдэр эрчимнээх уолга, Григорьевка куоластаары сылдьабыт. Партия иҥин диэн көрбөппүт. Саха сирин столицатыгар, сахалыы өйдөөх санаалаах, сахалыы саҥарар, саха туһа диир киһи мэр буолуохтаах! Иҥин араас атыыһ ыттар эргиэмсиктэр буолуо суохтаахтар.

1
  • .......
    21 февраля

Дьиэ кэргэним да,аймахтарым да ити барыта сымыйа ньымалатыы тыллар. Дьицнээхтии эрэнэр киьи Бэйэтин аатыттан эрэ суруйуохтаах хаьан ба5арар...

0
    • 6632
      21 февраля

......., дьиннээх эр киhи, А5а Баhылык дьиэ кэргэнин, аймахтарын аатыттан суруйар кыахтаах, биллэн туран федоровы ейееччулэр кыра ычалаахтар, о5ону бааhырдан эрэйгэ тэппити, сымыйаччыны сэнээрээччилэр ону билбэттэр , маргиналлар. Ессе ейдее5умсуйэн ону маны суруйаллар ээ.

0
  • Түөрэх
    21 февраля

Кими да хоруотаамаҥ
    Кими да арбаамаҥ
    САРДААНА кими рекомендациялыырынан буоллун

0
    • Билбэтсэй
      21 февраля

Түөрэх, Сардаананы ким өйөөбүтэй диэбитин буоллар,итэҕэйиэххэ сөп этэ.Киһини саҥата буотах,дьыалата киэргэтэр.

0
      • 😂
        21 февраля

Билбэтсэй,
        ону-маны түҥ-таҥ тутан муударастыы олорума.
        Саҥалаах киһи саҥарар
        Толкуйдаах киһи толкуйдуур

0
        • Билбэтсэй
          21 февраля

face with tears of joy, Ону тоҕо сүөргүлээтин,эйиэхэ тэҥнэһэ сатаабыт буруй буоллаҕай?

0
  • .......
    21 февраля

Ким да ким эрэ аатыттан суруйар бырааба суох , даже семьята да буоллун, это Закон. А5а баьылык буолуохтаа5ар ким да буоллун.
    Сардаана - не Богиня Кини бэйэтин эрэ аатыттан кимиэхэ куоластыан себун этиэн суруйуон эрэ син

0
    • Р я д о в о й
      21 февраля

.......,

САРДААНАны дьон талбыта???
      Талбыта.
      Бүттэҕэ ол ди.

Сирэй-көрбөх буола-буола муударастыы олорумаҥ.

Ол-бу группировкалар-общественниктар дьүһүн кубулуннахтарын ахсын
      дьон-сэргэ эмиэ оннук буолуо диигит дуо?
      Суох.

0
    • Ейдее баар дуо маргинал?
      21 февраля

......., онтон федоровкыт суруйар дии, ол аата федоров сымыйаччы эбит, саха итэ5элигэр былыр былыргыттан А5а Баhылык дьиэ кэргэнин, чугас дьонун аатыттан эстэр тыынар кыахтаах, онтон эн семья5ар бар. Меккуhумэ, тугу да билбэт эрээри, богиня не богиня, закон не закон бэйэбит билэбит.

0
  • .......
    21 февраля

Дьон талбыта буолан, списокка дьоннору эрэ суруйаллара биллэр ини

0
  • Кытаат
    21 февраля

Элбэх туочука бастаан сахалыы суруйа уерэн, дьаабы дии, сахалыы икки тылы сатаан суруйбаттар манна киирэн сахалары утары улэ ыыталлар, саат-суут, бу сахалары сэнэбил буолар, аа якуттары слегка небрежно тяни гынабыт диэн, былыр былыргыттан саха сэрэх, ньуолбар ейдеех омук этэ, бэйэтин, ыччатын туhугар кыhамньылаах, Сардаана далбар хотун ити федоровкыт инсэтин, сири-уоту кенул куор5аллаары гыммытын билэн утары барда5а дии, онон бэйэ бодону тардынан, киирэр
    киибэспитин антах анньан бу быhаарыылаах кэмнэ Айыы о5отугар, бэйэбит уолбутугар кыайыыны биэриэххэ, биир да нуучча, биир да кэлии киниэхэ куоластаабат, анардас бу да кестуу биhигини дьиксиннэриэхтээх, ол аата улахан омуктар билэр эбиттэр бу Евгений олохтоох омуктарга ордук туhалаа5ын.

0
    • Нюрба
      21 февраля

Кытаат, хата бу сөпкө эттиҥ.
      Ити "7 туочука" уруккаттан сахалары үөҕэр саxaфоб дьахтар.
      Билэбин мин кинини.

0
    • Нюрба
      21 февраля

Кытаат, олус да үчүгэйдик эттиҥ! Григорьев саха норуотун инники кэскилэ. Сайда үүнэ турдун.
      Эдэр саха кадр тахса илик этэ.
      Мантан инньэ атын да саха уолаттарын атын үрдүк дуоһунаска таһаартыахха наада.
      Министр дуоһунастарыгар иҥин.. Хам баттыы сыппакка.
      Саха норуотун инники кэскилэ - эдэр үөрэхтээх саха уолаттара.
      Дорогу молодым!

0
  • .......
    21 февраля

Саха итэ5элэ - понятие растяжимое, какое оно еще неизвестно. Баччааца дылы определились-бы.А5а баьылык Ба5ар Эстэрэ да Тыынара да буолуо, но насколько правильно Эстэрэ Тыынара биллибэт

0
  • 51
    21 февраля

Дьэ онно көмөлөөн кыайаары обедин кыттыспыт, саха сирин аатырбыт сплетницата, саатар өй мэйии да эбит, яктга главнай страницаҕа бэйэ киһитин сүөдэрэбин, уонна ону тэҥэ бэйэтин, дьэ үөрэх бөҕөлөөхпүт, ону маны сөптөөҕү оҥоробут, диэн киһиргээбит, ол суруксуттуу олорон албыны туойбутун өйдөөбөккө хаалбыт, сүэдэрэп баһаары утары дьиэлэргэ сигнализация бөҕөтүн туруортаабыт диир, онтон киргиэлэйэп кэлбитин кэннэ дьиэ бөҕөтө умайда диэн туоһулуур, онтон били сүөдэрэбэ туруортаабыт сигнализациялара ханна баран хаалбыттарый? Боппуруос.,, саатар сатаан да албыннаабаттар. П и з д о б о л л а р былааска тардыһан эрэллэрэ ити кыра хамсаныыларыттан өтө көстөр.

0
    • Билбэтчэй
      21 февраля

51, Обедин хайа диэки үлэлиирин таайбат буоллаххына суруйбатаҕын көнө.Ким элбэх харчы биэриэн сөбүн,... таайар киһи буоллаҕа.

0
      • 51
        21 февраля

Билбэтчэй, ити аата тугу этэ сатаатыҥ, бэйэҥ өйдөөбөтөххүн киһиэхэ сыҥалыыгын да?

0
    • 6186
      21 февраля

51, ээ от сахалары сэнээн оннук гыналлар, ейдеен аа5ыахтара суо5а диэн, обедин яв хаhыакка элбэх сыл устата хайдах курдук сахалары утары улэлээбитэй, саха5а куhа5ан буолла5ына сэтэриир этэ . Свои суорун хара5ын онпот буо, нерсисян кууhулээччини хайдах курдук кемускээбитэй, от аата федоров эмиэ оннук буо, сахалар ама оннук акаарыгыт дуо ?

0
  • Саха норуотун түмэр күүс.
    21 февраля

Бу эдэр уол кэлин президент РСЯ да буолуон сөп... Илин Эҥэрдэри уонна Бүлүүлэри түмэр кыахтаах!!

0
  • .......
    21 февраля

Ити григорьев кеметунэн Сардаана уурайда буолбатах дуо. Ону толкуйдаац...
    Оннук киьи тугу да тумпэтэ биллэр

0
    • 6426
      21 февраля

......., Сардаана федоров кеметунэн уурайда, заммээрдии сылдьан, кыра кэмнэ туттар туспут, онтон хомойон Сардаана федоровы утарда.нуучча общината, обедин ода федоровы туруораары улэ ыытан уураттылар , бу улахан о5уруктаах хапкаанна сахалар кииримэн, саатар ыччаккыт туhугар.

0
      • Билбэтсэй
        21 февраля

6426, Бу да киһи ,тугу тугу туойан бардын,норуоккун оччо сэниигин,кистэлэҥ арыллар баҕайыта,бэйэ эрэ иннин көрүммүт ыраах тиэрдибэт буолуо.

0
        • Инникини санаан.
          21 февраля

Билбэтсэй, бэйэ иннин буолбатах, бэйэн омугун , ыччатын иннин уонна ити федоров туhунан суруллубут барыта кырдьык, туойуу буолбатах, федоров куоракка 13 мел иэстээх, официально биллибитинэн, ама, хайа акаары иэhин да сатаан дуу, соруйан дуу телеебекке сылдьар киhини талыай? Арай норуотун сэниир эрэ билбэтсэйдэр федоров диэкилэр, билбэттэрэ бэрт буо, онон бу билбэтчэйдэр сыар5алаларыгар олорсуман, Улуу Убайбыт Ексекулээх эппитин курдук улуу омуктартан кинилэр уон аны албастарын суhуйэн ылан бэйэбит туспутугар туhаныахха, кэлэр кэнчээри ыччаппытыгар кыахта биэриэххэ, саха эдэр кэскиллээх о5отун киэр илгэн туран, албын-туекэй федоровы таллаххытына ыччаппыт да5аны хомойуо, ейдуе суо5а.

0
          • Билбэтсэй
            21 февраля

Инникини санаан., Систиэмэни биир киһи уларыппат,ону туһанан бэйэлэрин иннин таарыччы көрүнэллэрэ,боростуой дьоҥҥо синэ биир ини.

0
            • 3184
              21 февраля

Билбэтсэй, федоров система киhитэ, билинни систиэмэ5э сеп тубэhэн куннээн-куенэхтээн, сэнээбитин албыннаан, босхо улэлэтэн олорор.

0
    • Билбэтчэй
      21 февраля

......., Эрдэ күөстэрин өрүнэн,сыыһа суолга үктэннилэр ини диэн санаа киирэр.

0
      • Бары ейдеен
        21 февраля

Билбэтчэй, эн сыыhа суолга уктэнэн федоровы талыма, саха туhугар олохторун биэрбит Улуу Убайдарбыт утары барыма, кинилэр албын-туекэй суедэрэби утарыа этилэр уонна Улуу Москуба куоракка саха туhугар со5ото5ун 20 чэ омугу утары тахсан кыайбыт бэйэлэрин уолларын ордороллоро биллэр. Арай теннен тереебут, инникилэрин ырыналаабат ес-киирбэх, мелтех сахалар эмиэ албынна уктэнэн киириэн биэриэхтэрин син.

0
        • Билбэтчэй
          21 февраля

Бары ейдеен, Быыһык кэмҥэ итинник саҥараргын тардыныа эбиккин,ким алҕаһаабатаҕа баарай,үөһээҥҥи төбөлөр тугу оройдото сылдьалларын туох билиэй,баара суоҕа толкуйдатар эрэ этиилэри киллэрэ сатыыбын,ону баалаама.

0
          • Бары ейдеен
            21 февраля

Билбэтчэй, эн тардыныа эбиккин, федоров онорбут аньыылара ал5ас буолбатах, бу система, онноо5ор Лебедев кинини сэнээн дьаабыламмыт стрижагы охсубута эрэ охсубата5а биллибэт суолга дьаабыламмыккыт , онтон манна федоров систематически сокуону кэhэр, албынныыр, ол федоровка ньыланнаан кырдьыгы суруйуо суохтаахпыт дуо? федоров туох утуену онордо? Суох! Ол иhин эhиги тугу да суруйаргыт суох буолан кеннеру итинник суруйума эрэ диигит, атын этэргит суох буо, дьон тыынын билиннэттэн хаайа5ыт...бу улахан кутталлаах кестуу

0
          • Бары ейдеен
            21 февраля

Билбэтчэй, албыннаппыт тереппуттэрдээх о5олор барахсаттар хомойбут харахтара бу баардыы кестер, ама , эн бэйэн о5олорун оннук керуехтэрин ба5ара5ын дуо?...ол эрэ кыhал5атыттан суруйдум, ис тас улэбин тохтотон туран, ба5ар биир да5аны киhи ейдеете5унэ ол да5аны тереебут омукпут сомо5олоhуутугар кыра хардыы буолуо диэн. Ити улугэр кырдьыгы керен туран федоровы талар сыыhа.

0
            • Билбэтчэй
              21 февраля

Бары ейдеен, Нууччалыы эттэххэ ,мелко плаваешь.

0
              • Бары ейдеен
                21 февраля

Билбэтчэй, бастаан бэйэ5ин керунээхтиэ этин, суедэрэп туhунан туох учугэйи суруйаргын булбакка миигинэн мунурданаахтаатын дуу, суо5у суоран ылыан дуо ?сеп ээ, кырдьык урдугэр сымыйа ыттыбат, ба5ар диринник да5аны, ба5ар чычаастык да5аны харбаа...13 мел иэс федоровтан сотуллубат буолла5а...о5олор хомолтолоро федоровка уйэ-саас тухары таннары тардар дьаакыр буолуохтара...чэ, мин ессе туох итэ5эстээхпин бэлиэтээ, онтон ордук суруйарын суох буо

0
                • Билбэтчэй
                  21 февраля

Бары ейдеен, Бары өйдөөн диэн улуутумсуйбутун да элбэҕи этэр буолбатах дуо,онтон ордук туох наада.

0
            • Бары ейдеен
              21 февраля

Билбэтчэй, эн федоров утуе дьыалаларын суруйбакка миигиттэн эрэ иннээхтиигин, сеп ээ, суо5у суоран ылыан дуо, ол оннугар обединнаах федоров курдук сыбыс сымыйанан, кырдьыгы хайдах баарынан суруйар дьонно хатыллыы, анардас бу мантан да5аны кэм инникилэрин уетэлиир дьон федоровы утары бараллара чахчы. Бары ейдеен диэн улуутумсуйуу буолбатах, улуутумсуйуу федоров курдук дьону улэлэтэн баран биир кэлтэгэй кэппиэйкэтэ суох уурээhин буолар.

0
            • Нюрба
              21 февраля

Бары ейдеен,
              үчүгэйдик суруйар эбиккин.
              Барытын билэриҥ иҥин сүрдээх эбит.
              Григорьев туhунан элбэ5и биллим.

0
              • Билбэтчэй
                21 февраля

Нюрба, Бэйэн бэйэҕин күүркэт,абыраныан?Хатыылларыгар тиэрдэн эрэҕин.

0
                • Бары ейдеен
                  21 февраля

Билбэтчэй, эн атын дьонно хатыллыбакка федоров утуе дьыалаларын суруй, сааммакка эрэ, ол хатанарынан куттаан федоровкын туhэн эрэ биэрэ5ин, биhиги биллэр суолу, смилар суруйбуттарын манна а5аллыбыт, аны э н федоровы то5о талыахтаахпытын суруй, мин федоровы талыман диибин , то5отун суруйдум, онтон эн федоровы утары кырдьыгы суруйдаххытына хатыахтара диэн саана, ыга-туурэ олоро5ун, билиннэттэн, оччо5о федоров буолла5ына сахалыы форум суох буолар дуо? Быhаар эрэ то5о саанаргын?

0
                • Билбэтчэй
                  21 февраля

Бары ейдеен, Ким кимиэхэ сатамматын булан көрдүҥ?

0
                • Бары ейдеен
                  21 февраля

Билбэтчэй, эн сахалыы билбэккин, ейдеебеккун дуо?

0
                • Билбэтчэй
                  21 февраля

Бары ейдеен, Туох үчүгэйдээҕин булан этэр кыаҕым суох,харса эрэ суоҕун хайҕаабыта буолабын,ону даҕаны норуот хайдах өйдүүрүнэн тиэрдибитинэн.Билбэппит элбэҕэ бэрт,кырдьыгы сымыйаттан араарар ыараан турар кэмэ.

0
                • Нюрба
                  21 февраля

Билбэтчэй,
                  Туох омуккунуй?

0
  • Билбэтсэй
    21 февраля

Нюрба, Ити туох маневрын оҥордум?

0
Ответ на тему: Куорат кулубата.
Введите код с картинки*:  Кликните на картинку, чтобы обновить код
grinning face grinning face with smiling eyes face with tears of joy smiling face with open mouth smiling face with open mouth and smiling eyes smiling face with open mouth and cold sweat smiling face with open mouth and tightly-closed eyes smiling face with halo smiling face with horns winking face smiling face with smiling eyes face savouring delicious food relieved face smiling face with heart-shaped eyes smiling face with sunglasses smirking face neutral face expressionless face unamused face face with cold sweat pensive face confused face confounded face kissing face face throwing a kiss kissing face with smiling eyes kissing face with closed eyes face with stuck-out tongue face with stuck-out tongue and winking eye face with stuck-out tongue and tightly-closed eyes disappointed face angry face pouting face crying face persevering face face with look of triumph disappointed but relieved face frowning face with open mouth anguished face fearful face weary face sleepy face tired face grimacing face loudly crying face face with open mouth face with open mouth and cold sweat face screaming in fear astonished face flushed face sleeping face dizzy face face without mouth face with medical mask face with no good gesture face with ok gesture person bowing deeply person with folded hands raised fist raised hand victory hand white up pointing index fisted hand sign waving hand sign ok hand sign thumbs up sign thumbs down sign clapping hands sign open hands sign flexed biceps

Обратная связь
Предложения и замечания