Күндү форум олохтоохторо!
Бу форум Дьоһун саас форуму кытта холбонно, саҥа холбоһуктаах форум Сахалыы диэн ааттаах.
Бу сирэйгэ саҥа теманы эбэтэр комментарийы суруйуу кыаллыбат, ол гынан баран холбоһуу иннигэр суруллубуту ааҕар кыах хаалар.
Саҥа Сахалыы холбоһуктаах форумҥа киириҥ, кэпсэтиҥ!
Боссоойко Стродка суруга
Тиит  -    5407
Письмо И.Строду Борроя Рахматуллина (Большойко).
Уважаемый товарищ Строд
Ряд сложившихся обстоятельств, выпавших как снег на мою голову, невольно меня вынудили опять-таки стоять за свое право, что заключается защитой ее с оружием в руках. Каковы эти обстоятельства? Первое, это было после амнистии Якутским Правительством последнего Артемьевского движения. Вы однако, сами помните как Вами был разрешен мне винчестер как охотничье ружье. Но на имя этого винчестера летом 1924г. ( только что после амнистии) я был арестован городской милицией по распоряжению начальника ГПУ Н.В.Петрова. Он у меня просил сдать Вами разрешенный винчестер, не считаясь с тем, что вы сами своеручно писали удостоверение на право пользования таковым. На это я был весьма разочарован, поэтому я сходил Вам на квартиру и вы сделали, вернее посоветовали мне сдать ружье, ибо не дадут жить спокойно, а потом выписали револьвер для охраны своей жизни. Но все же мне было жалко расстаться с ружьем и потому пришлось обратиться к Аммосову М.К., он последовал (Видимо — совету. —В.П.) Петрова. Последний раз обратился к Ойунскому, Ваше письменное разрешение было у меня на руках. Ойунский не был таков как другие, он выписал резолюцию, чтоб разрешить мне ружье, благодаря которой я взял обратно ружье от ГПУ. Как видно отсюда, т. Петров не хотел считаться с правительственной амнистией и Вами, говоря, что мы Строда и Байкалова знать не хотим, они никакого права не имеют разрешать и т.д. Это он изрекал при начальнике милиции Решетникове. Как мне представляется, ружье мне было разрешено в связи с правительственной амнистией и поэтому я счел себя полноправным гражданином Якутской республики. Но как видно с этим, т.е. с моим правом Петров тоже не считался.
Наконец, второе: осенью с.г. под предлогом какого-то мне незнакомого заговора я был арестован по приказу ГПУ. Но я освободился от его лапы, благодаря ошибке милиционеров. Между прочим, им было поручено сотрудниками ГПУ, жившими тогда в то время в Абаге в случае встречи со мной, застрелить. Этим я очень поражен. Правительственная амнистия по моему глубокому убеждению ни к чему способствовала в этом отношении, которая является единственной гарантией моей спокойной жизни.
Как вам видно, я до сего времени нахожусь волком преследования. И вот вы сами рассуждайте для чего я вынужден защищать свое право с оружием в руках. Кто первый начал, неужели, несмотря на такие обстоятельства вам пришлось гнаться за нами? Это, пожалуй, зависит от того, что вы еще не знаете о нашей цели, возможной благодаря указанным обстоятельствам.
Множественное число «наши и ваши» употребляется много, поскольку подобно борющихся, как я, много.
Привет и почтение.
Рахматуллин Боррой (Большойко)
1927 г. 25 ноября.
Том 1, лл. 132—133 Журнал Илин 1998 год. №1
Ответов 19
  • Тиит
    16 декабря 2014

И.К. Сивцев. Аан дойду уонна Саха сирин былыргы куустээхтэрэ кинигэттэн

Боссоойко.
    Боссоойко а5ата Тулла Мэнэ улууьугар 1 Мэлдьэхси нэьилиэгэр "Дьондогор" диэн сиргэ олорбуттар. Уолаттара Аргылла, Хаймылла, Чымыапай диэннэр.
    Дьэ манна Туллалаах бутэьик оголоро 1888 сыллаахха Эллэ тереебут. Эллэни кэлин Илья диэн ааттаабыттар. Тулла бэйэтэ урдук унуохтаах беден киьи эбит. Уолаттара агаларын батыьан бары беден-садан, терелкей буола улааппыттар. Ол эрээри барыларыттан кыра уол Илья yhyлуччу беден, толуу, бухатыыр керуннээх киьи буола улааппыт. Урдугэ 2 метр эбит. Ыйааьына теьете биллибэт буолан баран, 100-тэн быдан тахса буолуон сеп диэн сабаьалыыллара yhy.
    Кыра унуохтаах гынан баран, модьу-таьа элэмэс аттаага yhy. Бу атын сыбыдахтыы мииннэьинэ атаьа сиргэ тиийэ сыьара yhy. Илья Рахматулин-Боссоойко эдэр эрдэгиттэн онно-манна, керге-нарга, мунхага, урууга, дьаарбанкага энин сылдьар идэлээх эбит. Мунхага сырыттаьына, устуу-туертуу кыанар, беден дьон куолаан охтороору гыннахтарына, барыларын сагаларыттан ыла-ыла урут урдулэригэр бырагаттыыра yhy диэн кэпсииллэр.
    Биир сайын, хайа сыплаагыта биллибэт, куоракка дьаарбанкага киьи кууьун кээмэйдиир пружинаны тартарбыттар. Кер, онно пружина бутэьик кээмэйин аьары тардан туорай тимириттэн игиннэрбит. Онно кини теье килограммы тарпыта биллибэт. Пружина 800 кг кээмэйдээх эбит, ол аата уруккунан 50 буут.
    1910 сыллаахха бадахтаах, Куустээх Уйбаан онно оьус манаьа сылдьыбыт. Ол сырыттахтарына куораттан эдэр уолаттар киирэн куулэйдиир эбиттэр. Олору кытта cyehy манааччылар тустар, мас тардыпар идэлэммиттэр. Огустары манааччылар Куустээх Уйбааны туЬуннараллар эбит. Куустээхтэрэ биир да уолу тулуппат. Онтон сакалаакка тустар буолбуттар. Куорат уолаттара куорат иьигэр ханна куустээх, тустуук киьи баарын булан, ыныран киллэрэр буолбуттар.
    Арай, биир кун урдук унуохтаах, курбаллыбыт, учугэй киэптээх-таьаалаах, биир кудьус мечеке эттээх-сииннээх, толуу, эдэр киьи киирбит. Бу эдэр киьи табаарыстара Куустээх Уйбаанна: "Бу эйигин кытта тустар киьи киллэрдибит. Илья Рахматулин диэн татаар уола. Бу уолу биьиги балай эрэ модьургаабыт, кытаанах киьи курдук саныыбыт, тустан кердерун эрэ", — диэбиттэр. Куустээх Уйбаан уол олус беденугтэн, киэбэ-таьаата, керунэ бэрдиттэн чахчы учугэй киьи киирдэ быьыылаах диэн салла быЬыытыйбыт. Инньэ гынан тас таьаьын устан, оностунан тустубут. Курдаьан тустуу эбит.
    Икки бухатыыр дьон кур-курдарыттан ыгыта ылсан, санныларыттан кытаанахтык анньыьан, тардыалаьан, сигирэхтэьэн, сир кырсын тогута тэбинэн, тустубуттар. Куустээх Уйбаан тустар киьитин уксун сиьин ыбылы тардан баран эргитэн быраьар угастээгэ yhy. Бу уолу эмиэ оннук бырагаары гыммыта, уола бэриммэтэх. Сиьэ кытаанага, тирэгэ уонна бедене, улахана бэрт буолан, кетеьен ылан эргитэригэр кыах биэрбэтэх. ХалбарытыЬан, атахтаЬан кербуттэр да, хайалара-хайаларын да будуруппэтэх. Балайда ер тустубуттар. Арай, биир тугэннэ Уйбаан уолун анаар ата5ынан тобуктатан ылбыт. Ол кэнниттэн уола букатын тэбис-тэннэ анньыпан тустубут. дессе кэнникинэн кимээри гынар курдук буолбут. Бэркэ сыралаьан, хадьыктаьан тустубуттар. Иккиэн да илистэ быьыытыйбыттар. Уйбаан тэннэпэбит дуо, диэбитин уола ылыммыт. Бу тустууга Илья Рахматулин-Боссоойко 22 саастааьа, оттон Куустээх Уйбаан 32 caahыrap сылдьара yhy. Куустээх Уйбаан кэлин: "Ол, Илья диэн татаар уолун курдук кытаанах киьини кытта уйэбэр тустубатаьым. Эчи, урдугэ, бедене да бэрт киьи этэ, онон тустарга хайдах эрэ табыгаьа суох курдуга", — диэн кэпсиир буолта yhy.
    Боссоойко икки Куустээх Уйбаан икки мас тардыспыттара биллибэт. Норуот сэЬэнин быьыытынан, бу икки саха бухатыырдара тэн согус куустээх буолуохтарын соп курдук.
    Куустээх Уйбаан Дьокуускайга Улахан 6ahaap тaьыrap 50 бууттаах куолакалы кетехпутэ yhy. Бу куолакалы Боссоойко эмиэ кетехпут. Боссоойкону 100 бууту котогер бухатыыр курдук кэпсииллэрэ. Куустээх Уйбаан уонна Боссоойко 50 бууту лаппа кетегер дьон быьыылаахтар. Ханныгын да иннигэр, теье да омуннаан кэпсээбиттэрин иьин, былыр Саха сиригэр айылгаттан бэриллибит дуолан куустээх дьоннор уескээн сылдьыбыттара чахчы эбит диэн тумуккэ кэлэбит. Боссоойко Дупсуннэ Балаганнаах алааска хас да сыл олоро сылдьыбыт киьи эбит. Онон бу кэпсээннэ киллэрдибит.

0
  • Тиит
    16 декабря 2014

КАДЫР-ТАЙШЕ

Также издревне славится наш наслег своими знаменитыми великими силачами, чьи имена славились по всей Якутии. Это Рахматуллин Тула-Боссоойко, Пинигин Павел Петрович-Бараммат Байбал, Бугаев Дмитрий Прокопьевич-Куустээх Миитээски люди одного поколения родились и проживали в нашем наслеге. Про великую силу Боссоойко упоминал в своем произведении Платон Ойунский такими словами: Дуула5а бухатыыр Боссоойко обургу Дурдалаах этибит... -диэн. Боссоойко (1880-1930гг) и Бараммат Байбал (1881-1947гг) родились и прожили вблизи друг от друга местностях в расстоянии 1 км. Поэтому они очень хорошо знали друг друга, дружили с детства и были истинными друзьями. Куустээх Миитээски родился, вырос и прожил в самом Хоробуте. Боссоойко имел 4-х детей, 2-х сыновей и 2-х дочерей. Старший.
    Согласно ходатайству земляков Боссоойко, сын ссыльного поселенца, татарин по национальности, был уроженцем 1-го Мельжехсинского наслега бывшего Мегинского улуса, имел жену и 5 детей. Элла Рахматуллина был участником первой мировой войны. Накануне гражданской войны 1921-1922 гг. в Якутии Боссоойко по ложному доносу был арестован чекистом Корякиным и несколько месяцев провел в тюрьме. В 1927-1928 гг. Гизатулла Рахматуллин участвовал в движении конфедералистов под предводительством Павла Ксенофонтова, участники которого сдались отряду Ивана Строда. Строд разрешил Гизатулле навестить родных. Прибыв в Якутск, Боссоойко узнал, что все его друзья арестованы и через некоторое время будут расстреляны. Тогда он вынужден был бежать и скрываться в тайге 2 года. В 1930 году чекисты нашли укрытие Боссоойко и уничтожили всю его семью, близких друзей и даже несколько мирных жителей.
    В своем ходатайстве мегинцы ссылаются на то, что имена всех участников движения конфедералистов давно реабилитированы, поэтому они считают, что Гизатулла Рахматуллин достоин реабилитации. В ходатайстве поясняется, что идея о реабилитации имени Гизатуллы Рахматуллина впервые была озвучена на научно-практической конференции, проведенной в 2004 году в селе Майя, организатором которой выступило улусное объединение краеведов «Сардана».
    Евгений Чичваркин полагает, что смерть его матери не является случайной. По его мнению, смерть матери является попыткой «выманить» его из Великобритании для ареста.
    Ничего не могу сказать по этому поводу. Грустно всё это. Я сам не смог поехать на похороны отца, потому что он умер в то время, когда у нас дорог нет вообще. Было начало мая, вскрывались реки, которых у нас множество, а меня и отца разделяли 1100 километров.

0
    • һибиэтэ
      16 декабря 2014

боссоойко оҕолоруттан тыыннаах хаалбыт баар дуо

наһаа ынырыктык өлөрбүттэрэ дии хаспаҕын булан, гранатанан быраҕан, а так уола куоппут дииллэр этэ дуу, олох умнубуппун, харыйалаахха дьону өлөрөн, даже кыһыл оҕону ыстыыкка үөлэн, ити кыһылларбыт ээ, кэпсииллэр этэ, ханна да ахтыллыбата быһыылаах, суруллубата

0
  • Тиит
    16 декабря 2014

Мэнэлэр кэпсииллэринэн (Алиса суруйбута)

Боссоойко 1,5 ыйдаах кыра кыыьын эмиэ татаардарга иитэ биэрбит. Ол кыыс сиэнэ буолуо Чурапчы физкультурнай институтун бутэрбит диэбиттэрэ. Аймахтара залогка магазиннаахтар диэн эмиэ суруйбуттара.

0
  • Тиит
    16 декабря 2014

Не осужден,не подлежить реабелитации

По инициативе общественной организации «Мемориал» и письменному ходатайству более 20 жителей Мельжехсинского и других наслегов Мегино-Кангаласского улуса председатель Татаро-башкирского культурного центра Анатолий Рахматуллин подал документы в прокуратуру республики о рассмотрении вопроса по реабилитации имени своего прадеда – известной исторической личности Якутии первой четверти 20 века Гизатуллы (Эллы) Тулловича Рахматуллина, которого в народе знали как бесстрашного силача Боссоойко.
    Согласно ходатайству земляков Боссоойко, сын ссыльного поселенца, татарин по национальности, был уроженцем 1-го Мельжехсинского наслега бывшего Мегинского улуса, имел жену и 5 детей. Элла Рахматуллина был участником первой мировой войны. Накануне гражданской войны 1921-1922 гг. в Якутии Боссоойко по ложному доносу был арестован чекистом Корякиным и несколько месяцев провел в тюрьме. В 1927-1928 гг. Гизатулла Рахматуллин участвовал в движении конфедералистов под предводительством Павла Ксенофонтова, участники которого сдались отряду Ивана Строда. Строд разрешил Гизатулле навестить родных. Прибыв в Якутск, Боссоойко узнал, что все его друзья арестованы и через некоторое время будут расстреляны. Тогда он вынужден был бежать и скрываться в тайге 2 года. В 1930 году чекисты нашли укрытие Боссоойко и уничтожили всю его семью, близких друзей и даже несколько мирных жителей. В своем ходатайстве мегинцы ссылаются на то, что имена всех участников движения конфедералистов давно реабилитированы, поэтому они считают, что Гизатулла Рахматуллин достоин реабилитации. В ходатайстве поясняется, что идея о реабилитации имени Гизатуллы Рахматуллина впервые была озвучена на научно-практической конференции, проведенной в 2004 году в селе Майя, организатором которой выступило улусное объединение краеведов «Сардана».

1
    • Декабрина
      23 февраля 2019

Олорбут сирэ мэнэ ханнык туелбэтэй?оголоруттан тыыннаах хаалбыттара буолуо дуо

0
  • Маша
    25 февраля 2019

Барыларын елербуттэр диэн этэ дии

0
  • Уххан
    7 мая 2019

Дьээ хаарыан Киьини сиэбиттэр

0
  • 33
    11 мая 2019

Боссоойкону өлөрөн баран эһэ курдук быанан соһон таһаарбыттар.Нквдлар үксэ чурапчылар үһү.Мэҥэлэр хайдах эрэ толлон Боссоойкону бултууртан дьулайбыттар.Дьэ соһон таһааран баран биир эрэт сүгэнэн түөһүн эттээн барбыт.Сүгэтэ аҥаарыгар дылы киирэрүһү да түгэҕин булбатах Оннук халын түөстээх үһү.Биир киһи бүт эрэ кэбилэнэн диэн сүгэтин былдьаан ылбыт.
    Биир биэс саастаах уолун аҕалан ытаталлар эбит арҕаҕыттан таһаараары.Ону Боссоойко тахсыбатах.Онтон уолун салгынҥа өрөбыраҕан баран ыстыыкка үөлбүттэр.
    Биир уола куоппута биллэр уончалаах.Күрүө үрдүнэн атаҕын суолун хаалларымаары.Ол сыдьааннара баар буолуохьаахтар.
    Биир кыыһын олохтоохтор кистээбиттэрэ биллэр саһывран.

0
  • 33
    11 мая 2019

Ити Мэлдьэхситтэн чугас сытар сиргэ Мэҥэҕэ өлөрбүттэрэ.Олохтоохтор ол сири билэллэр.

0
  • Незнайка
    10 апреля 2020

Оттон кыра кыыс буолбакка улахан кыыьа эрдэ кэргэн тахсан атын сиргэ олохсуйан тыыннаах хаалбыт диэн кэпсээн эмиэ баар этэ дии, хайдах эбитэ буолла. Торообут сыла 1876 буолуох курдук Боссоойко.

0
  • Ньукулай
    11 апреля 2020

Субуруускай этэрээтэ ол Боссоойкону өлөрүүгэ кыттыспыттар диэн баара
    Субуруускай саха хаанын тохпут аҕай киһи дииллэр
    Соторутааҕыта чурапчы полициятын отделын иннигэр памятник туруорбуттар этэ

0
  • Ньукулай
    11 апреля 2020

Субуруускай
    Боссоойко аймахтарын өлөрүүгэ салайааччынан сылдьыбыт инник сидьиҥ быһыыны топтоппотох, өссө кини күөттээбитэ боло

Билиҥҥи үйэҕэ инник дьоҥҥо памятник туруорар өйдөөх санаалаах дьон бааллара хомолтолоох уонна киһини дьиксиннэрэр

0
  • Жен
    15 апреля 2020

Тугу да гымматах киһини тозо итинник сидьицник өлөртөөбүттэрин олох өйдөөбөтүм

0
  • Ньукулай
    15 апреля 2020

Жен, Боссоойко Ксенофонтов салайаччылаах конфедералистар хамсааьыннарыгар кыттыбыта
    Олору барыларын амнистиянан албыннаан
    ба5а еттунэн бэриннэрэн туттаттаан елертеебуттэрэ
    Боссойко бэриммэккэ ер кэмнэ саьа сылдьарын булан кыыллы елербуттэрэ
    Оччолорго большевиктар былаастарын политиката итинник этэ, сэбиэскэй былаас полиьикатын утарар киьини суута сокуона суох елерен кэбиьэллэрэ

0
  • Ньукулай
    15 апреля 2020

Конфедералистар хамсааьыннара диэн
    СССР састаабыгар киирэр национальнай республика туруорсуу этэ
    Союзнай республика- автономнай республикаттан статуьа атыннаах

1992сыллаахха сахалар национальнай республика статуьун ылбыппыт

0
  • Мстители
    20 апреля 2020

Грохотала гражданская война

0
  • Sakhapatriot
    Sakhapatriot
    алексей
    22 апреля 2020

Билинни олох коруутунэн сыаналааман ээ, кэмэ оннук буоллага оччолорго, биир биллиилээх еврей эппитигэр дылы Россияга хаьан да киьи олого сыаналаммат этэ, ол кэмнэ ханна багар буолуо багар.

0
  • Ньукулай
    22 апреля 2020

Кэмиттэн тутулуга суох олох сыаннаьа биир буолла5а
    Киьиэхэ олох диэн саамай кунду буолла5а

0
Обратная связь