Быһаарыллыбатах быһылаан. Смерть в тумане: Тайна гибели 12 человек в Якутии до сих пор не раскрыта
Саргыда  -    5318
Хаһан эрэ ылсан быһаартарыахтарын сөп эбит. Быһаарыллыбытах быһылаан кутталы үөскэтэр, араас дойҕох, уорбалыыр санаа үөскүүр.

[Сообщение редактировалось]

Ответов 51 Написать ответ
  • Саргыда
    2 февраля  

Смерть в тумане: Тайна гибели 12 человек в Якутии до сих пор не раскрыта (Новая версия)
    Подробно писали о том, что произошло, а также приводили различные версии трагедии. Сегодня у нас в гостях заслуженный юрист республики, частный детектив Леонид Диодоров. Именно он первым обнародовал данные о массовой гибели людей, кроме того, пытался возобновить уголовное производство с целью узнать правду. Не так давно Диодоров написал книгу, в которой также рассказал о таинственном случае в Чурапчинском улусе.

ТАИНСТВЕННАЯ СМЕРТЬ

Жители небольшого села Арылах, две семьи Аянитовых и Сивцевых с родственницей Татьяной Винокуровой, в конце мая выехали на летнюю ферму (сайылык) в местности Кёмнюё. Всего их было 16 человек: пятеро взрослых, остальные — дети и подростки от 6 до 18 лет. Вскоре все стали жертвой неопознанной болезни. 12 человек умерли, четверых (отца и троих сыновей Аянитовых) смогли спасти только после их транспортировки в Москву, в институт имени Склифосовского. Симптомы болезни у всех были одинаковыми: сухость во рту, слабость, быстрая утомляемость, сонливость, головная боль, чувство жжения в глотке, жажда, тошнота, миокардиоз, гематоз, токсический нефрит, токсический энцефаломит. Выводы экспертной комиссии: «Смерть наступила в результате пищевого отравления неизвестным ядом».

О НАШУМЕВШЕМ ДЕЛЕ
    — Леонид Прокопьевич, расскажите, откуда узнали об этом случае?

—Я сам родом из Чурапчи и меня очень интересует всё, что там происходит. В то время я работал следователем в Таттинском районе, и весть о том, что случилась беда, и до меня дошла. Тогда же к нам отправили особое поручение — допросить жителя Таттинского района, который в то время проходил мимо этого места и, возможно, заходил в сайылык. Тогда-то я и узнал о том, что случилось. Правда, в то время я думал, что во всем разберется следствие, оказалось, что ошибался.

— Вы изучали уголовное дело?

— Да. Примерно через год меня перевели работать следователем в Чурапчинский район, где я и смог ознакомиться с делом. Прочитал его от корки до корки. Определение, которое было там, «отравление неизвестным ядом, попавшим через желудочно-кишечный тракт», помню до сих пор. Что характерно, умерли жившие в одном помещении, питавшиеся, как говорится, из общего котла. А их соседи, которые жили в 50-70 метрах от дома Сивцевых-Аянитовых, не пострадали. Остались живы и те члены семьи, которые уехали на сенокос. Тогда как раз был сезон сенозаготовок, они почти все время работали на угодьях и редко приезжали за продуктами в Кёмнюё. Ничто не коснулось их.

— Кстати, а вы нашли того человека, жителя Таттинского улуса, о котором говорили, что он проходил мимо?

— Нашел его, допросил. Он жил недалеко от Арылаха, то ли в поселке Туора-Куель, то ли в Дэбдиргэ, точно не помню. В тот день он проходил мимо летника.

— А он был в числе подозреваемых? Возможно, смерть людей связана именно с ним?

— Нет. Это человек под подозрение не попал, то есть к делу был абсолютно не причастен. Он зашел в дом, попросил попить воды и ушел. Тогда допросили всех, кто имел хоть какое-то отношение к умершим, кто хоть как-то мог быть причастным. Но ничего подозрительного в их показаниях не было. Этому делу придавали очень важное значение. Сначала дело возбудил следователь прокуратуры Чурапчинского района, потом его передали в республиканскую прокуратуру. Приезжали эксперты из Якутска и из Москвы — судмедэксперты, токсикологи, химики. Можно сказать, что у нас собрали весь цвет науки.
    — Под подозрение кто попал?

— И все, и никто. Вот такой парадокс.

— Леонид Прокопьевич, помните ли вы, какие показания давали выжившие? Может, они рассказывали, что ели и пили?

— Небольшая оговорка: были допрошены не только выжившие, но и те, кто к тому моменту еще не умер. Так что материала было собрано достаточно. Конечно, по истечении такого срока я точно не помню их показаний. Но — ничего подозрительного. Это была обычная ежедневная пища.

— Как быстро дело перевели в разряд особо важных?

— Достаточно быстро. Дело в том, что на первую смерть — Алеши Аянитова — не особо обратили внимание. После второй смерти врачи немного встревожились, но тоже ничего кардинального не предприняли. А вот когда наступила смерть третьего человека, тогда уже всерьез обеспокоились и начали действовать. Возбудили уголовное дело, оставшихся перевезли в Якутск, а затем и в Москву.

— Вам не кажется странным тот факт, что в живых остались только те, кто попал в институт Склифосовского?

— Действительно, те, кто попал в Москву, остались живы. Я считаю, что врачи нашли противоядие, и, возможно, им известен яд.

— Почему же тогда не обнародовали эти сведения?

— Скорее всего, яд был особо секретным.

— Интересно, каким образом он смог попасть в Арылах?

— В то время все было засекречено. Возможно, кое-что могло упасть с орбиты… Летали же космические аппараты… с остатками гептила. Есть сведения, что отравления гептилом вызывают аналогичные симптомы. Это поражение всех внутренних органов: пищевода, печени, почек, желудка, кишечника.

— А военные работали на месте?

— Насколько я знаю, военная прокуратура этим делом не занималась. Скорее всего, работало КГБ. И, что интересно, никто не поднял шума. А ведь это из рук вон выходящий случай — массовая гибель людей. Должны были забить тревогу в Союзе, статьи в центральной печати публиковать... А тут все шито-крыто. Да и работники нашей прокуратуры занимались этим как обычным делом.
    Леонид Прокопьевич, у вас есть какие-то догадки: чем могли быть отравлены люди?

— Одну фантастическую я уже приводил в своей статье: о том, что где-то на секретной базе разработали яд, и ампулу, содержащую этот яд, вшили в утку. Эта утка прилетела к нам, ее убили и съели. Все, кто ел, умерли.

— Яда должно быть очень много для того, чтобы отравилось 12 человек.

— Не обязательно, возможно, это был просто очень сильный яд. Есть отравляющие вещества, при приеме которых достаточно трех граммов, чтобы умерло огромное количество людей. Вообще, я думаю, что любая версия в отсутствие истины будет выглядеть правдоподобно. Даже отравление гептилом, как вы писали в прошлой статье. В свое время в Покровске была звероферма «Холбос». Так вот, на этой ферме около трех тысяч животных погибло в одночасье. От чего — так и осталось не известным. Экспертиза показала в крови животных превышение норм фтора и бария и предположила, что, скорее всего, животные умерли от отравления так называемым «волчьим ядом». Но точно никто так и не смог сказать.

—Во время расследования не привлекались ли местные экстрасенсы или шаманы? Известно, что многие из них сотрудничают с правоохранительными органами.

— Я практик и абсолютно не верю в мистику. Но вместе с тем признаю, что есть люди, обладающие особыми способностями из области телепатии, которые могут передавать и получать информацию на расстоянии.

— На сегодняшний день уголовное дело закрыли?

— Нет, его приостановили.

— Это значит, что в любой момент можно возобновить? Насколько я знаю, вы пытались это сделать…

— Дело в том, что в уголовном праве есть такое понятие, как срок давности. Если даже найдут виновного, то его не привлекут к ответственности. Конечно, есть возможность добиться вынесения судебного решения и даже признать кого-либо виновным, но за давностью лет уголовное преследование будет прекращено. В 90-е годы, когда я уже работал в прокуратуре республики, я вспомнил о нем и истребовал его из Чурапчи. Оно пришло ко мне в неизменном виде, то есть никаких подвижек по нему не было, ни одного дополнительного документа к делу не присоединили. Я решил, что по нему надо работать. Оно не простое, до сих пор не было никакой известности. Тогда я написал в Москву, даже вынес постановление о назначении дополнительной токсикологической экспертизы с учетом того, что времена изменились, завеса секретности ослабла, стало больше знаний в области токсикологии. Это постановление отправил в Москву, в главное бюро судмедэкспертизы. Оттуда пришел ответ, что они готовы помочь, но им необходим патологический материал. Это значило, что надо делать эксгумацию. Возможно, тогда бы они дали прямое заключение, каким ядом отравились люди.

— Эксгумацию, я так понимаю, никто так и не провел?

— Я много раз, когда уже ушел в отставку, просил действующих следователей, чтобы они возобновили дело, назначили экспертизу, вынесли постановление об эксгумации тел. Родные и жители района не против этого, насколько я знаю. Наоборот, все они заинтересованы в раскрытии дела. Но, кроме них и нас с вами, никому это не нужно: следователям не до этого, у них своих дел полно, руководству республики — тоже.

— Как вы думаете, Егор Борисов, глава республики, уроженец Чурапчи, в курсе событий 1977 года?

— Думаю, что да. Но к нему, скорее всего, не обращались. Если бы обратились, думаю, он бы согласился. Я много раз повторял и буду повторять — неизвестность всегда таит угрозу.

"Якутск вечерний"

0
  • Саргыда
    2 февраля  

Чугас дьонноро, аймахтара, биир дойдулаахтара хайдах аныга дылы най баран сылдьаллара буолла...

0
  • А
    3 февраля  

Айыыргыыллар буо, билигин кэлэн сэргутэри.

0
  • Дьэрбэ
    3 февраля  

аныаха дылы най баран сылдьаллара буолла диэ...
    хайа оннооҕор аҕыйах сыллааҕыта тыал буолбуттары булар кыаҕа суох олорон, өрдөөҕүнү төттөрү хаһан төһө бэйэлээҕи билээри.
    байыаннайдарыҥ билинэн бэрт, 90с сылларга дьабдьыммыт эбитэ буоллар туох эмэ тыас тахсыа этэ.

1
  • Дьэрбэ
    3 февраля  

Саргыда дьиҥэр оннук,
    байыаннайдар үлэлэрэ буолуо, урут барыта кистэл.

0
  • Тускун
    3 февраля  

Оннооҕор ааспыт үйэ 50-с сылларыгар буолбут группа Дятлова дьоно өлбүт дьыалаларын көрөн,силиэстийэлээн эрэллэр.Көмньүө сайылык түбэлтэтин да сөргүтүөхтэрин сөп.

3
  • Сард
    3 февраля  

ити сахалыы сериал "сулуьуннээх таптал " бу быьылаантан оло5уран уьуллубут дуо?

0
    • Саргыда
      3 февраля  

Сард, туох да диир кыаҕым суох. Олус мөккүһүү тахсыбытыгар, кэнники сиэрийэлэрин көрдүм. Оттон тутула майгынныыр курдук дии. Сайылык ыалларын олоҕо, биллибэт ыарыы булуута... Итини аймахтара, онно олоро сылдьыбыт дьон туох дииллэрэ буолла? Ыарахан буолуо ээ...

2
  • Вася
    3 февраля  

Ити энэр биир алааска 9 ойуун тэнинэн кыырбыттар диэн истибитим. Ол содула буолуо

0
    • Оо
      3 февраля  

Вася, Оҕус буута диэн сиргэ 9- ойуун кыырбыттар этэ,ол сир таатта Дьүлэй сирэ этэ, кэнники ол сири совхоз ыһыллыыта дэбдиргэҕэ биэрбиттэрэ,ити сир арыылаахтан чугас.

0
  • ?
    3 февраля  

Киһи куттанар. Кус сиэ суохпут дии. Ол тыыннаах хаалбыт дьон ханналарый? Кинилэр оҕолоро туох дииллэрэ буолла?

0
    • урукку сельхозхимия үлэһитэ
      3 февраля  

Аһыҥка эмиттэн отравись буоллахтара дии, оччолорго алаастары эмтиир аҕай этибит, күөллэригэр дьаат суураллан киирдэҕэ дии. Аһыҥа дьаата өтөх аайы буолнай ыһыллар буолара, ордубутун, срога тахсыбытын өтөх умуһаҕар көмөр этибит.

0
      • KATIA
        KATIA
        Екатерина П
        3 февраля  

урукку сельхозхимия үлэһитэ, аара киирэ сылдьыбыт киһи уу испит дии, туох да буолбатах.

0
    • Чурапчы
      4 февраля  

?, Ити быhылаантан тыыннаах хаалбыт билигин Арыылаахха Семён Аянитов баар. 1977 с. Москва5а баран эмтэнэн кэлбит Аянитовтар о5олоро бааллар, элбэхтэр.

0
    • Марика2016
      4 февраля  

?, Ол тыыннаах хаалбыт дьон билигин суохтар дииллэр. 40 сыл ааста дии. А5алара елбутэ ыраатта. Биир уол армияттан кэлэн баран оЬолго елбут диэн баара.

0
  • Саргыда
    3 февраля  

Мин санаабар, бу быһаарыллыбатах быһылааны үрдүкү салайааччыларбыт да туруорсан төрдүн - төбөтүн быһаартарыахтарын кэрэх. Итинник инники өттүгэр тахсыбатын туһугар. Хас биир киһи өлүүтэ улахан трагедия. Тугунан да кэмнэммэт ыар сүтүк. Бу аата най барыы уонна кыра - хара дьон буолан улахаҥҥа уурбатахтара көстөр. Дьиҥинэн атыыр айдаан буолуохтаах этэ. Кэлэр өттүгэр маннык дьыала хатыламматын туһугар өлүү төрдүн быһаартарыллыахтаах. Билигин да ол дьыаланы билэр дьон баалларына. Баара суоҕа эсгумация ыытыллыахтаах.

1
    • Соргу
      3 февраля  

Саргыда, баара суоҕа эсгумация ыытыллыахтаах диэ..
      Ол кэм кэмин кытта ааспытын тоҕо хастара сатаатыҥ? Хас сыл ааста, онно майгынныыр хатыламмыта буоллар кырдьыгын билэн тэйиллиэхтээх этэ. Онтон билигин? Билбиттэрэ буолуо даҕаны тоҕо эрэ тарҕаппатахтар ээ. Тоҕо буолуой?

1
  • Р
    3 февраля  

Сулуьуннээх таптал арыый атын концовкалаах диэн эппиттэрэ

0
  • Великий Трамп
    3 февраля  

Оччо5о Таатта5ыт киьитэ дьаат да куппут буолла5ына кенулэ эбит. Була охсун ол киьини. Срочно!!!

0
  • хехех
    3 февраля  

Таатта киhитэ бутун токсикологическай лаборатория быhаарбатах дьаатын хантан ылар? Ньыыкан кырдьа5ас ол са5ана тыыннаах этэ дуо, итинник дьон билиэ этилэр.

2
  • kyochyk
    3 февраля  

радиация или типа того

0
  • Sakhapatriot
    Sakhapatriot
    алексей
    3 февраля  

Это военные испытали какое то оружие с космоса, там же соседи вообще не пострадали, если какой нибудь яд или что то должны были пострадать все, кормились же семья почти с общего котла, действия вещества скорей всего луча типа Новичка со скандала со Скрипалями

0
  • Полоний курдук буолуо
    3 февраля  

Сайылык дьиэлэрин муостатын анныгар дьааттаах эттиги аҕалан байыаннайдар бырахпыт буолуохтарын сөп, сайылыкка көһөн кэлиэхтээхтэрин эрдэттэн билэн баран ,кэлиэхтэрин иннинэ муоста анныгар бырахтахтара . Саҥа айыллыбыт дьааты кыра омукка разработкалаары .Ол паарын көрбүт буолуохтарын сөп. Бу дьыаланы сөргүтэн чинчиттэдиннэр диэн оҥоһуллубут киинэ.Полоний диэн күүстээх дьаатынан политиктары эҥин күн бүгүнүгэр диэри сүһүрдэн өлөрөллөр дии.

0
  • Полоний курдук буолуо
    3 февраля  

Урут 70 сс эркин иирээки нуучча дьээдьэтин көрөллөрө үһү ,саха дэриэбинэтигэр киирэн орулуу орулуу чалбахха буккулларын дьон көрөллөрө үһү, онтон ол киһилэрэ тыаҕа рациялаах сылдьарын көрөн үспүйүөн сылдьар диэн тыллаабыттар диэн кэпсээн баар этэ, оҕо сылдьан истибитим.Оччотооҕуга соҕурууттан учуутал быраас бөҕө кэлэн үлэлиирэ олортон туох дьон кэлэрэ биллибэт ,баҕар агеннар кэлэн бараллара буолуо.

1
  • Sakhapatriot
    Sakhapatriot
    алексей
    3 февраля  

В те времена КГБ разрабатывала яды и всякие отравляющие вещества так сказать местного или как личного действия на конкретного лица или лиц, которые были замаскированные под кристаллы пищевой соли или сахара, вот так наверно чекисты или военные провели испытание на людей в якутской глуши. Скорей всего эксгумация тел ничего не даст, если эти вещества были разработаны в лабораториях Лубянки, в принципе разлагаются сразу и исчезают бесследно, это тайное оружие

1
  • NTSK793
    3 февраля  

Дятлов группатын ессе чинчийэр буолбуттар, 75 официальнай версия баар эбит, онтон 3 основной версия эбит. Дьиннээх биричиинэтин быьаарыахтаахтар уьу да, эмиэ айыл5а5а балыйаллара буолуо. Арыылаах тубэлтэтин хасыьар дьон суохтар, Дятлов группатын хасыьар дьон элбэхтэр, сайтар игин бааллар, ессе хас да мансины буруйдаабыттар этэ бастаан, успейдаан ыппыттара дуу суо5а дуу. Бу Арыылаах тубэбэлтэтин дьон билбэт, бу сериал кэнниттэн дьэ син билэн-истэн эрэллэр, ба5ар туруорустахтарына дьыаланы кебутуехтэрэ ба5ар. Урут ессе тубэлтэ кэнниттэн вертолет игин кэлэ сылдьыбыт диэн буолара.

0
  • ГЕОРГИЙ
    3 февраля  

Мин санаабар байыаннайдар ханнык эрэ сана ОВ боруобалаабыттара буолуо.

0
  • Оодье
    3 февраля  

Аймахтара игин туруорсубаттара того сурэй.аныгы уйэгэ биллиэхтээх.ол секр багар аастага дии.документы игир бааллвра боло син биир.туруорсуохтарын наада чурапчылар.туохтан куттаналлвр.кырдьыктан да? Беа олордогуна того туруорсубатахтарай саатар.тугу да билбэтэгэ буолан.ессе кистииллэр.сугун да кепсеебеттер

0
  • 444
    3 февраля  

оччотоогу испиэс сулууспа улэьиттэрэ кгб-лар тугу эрэ дьонно боруобалаатылар ини. нуучча кэлэн ааспыт дииллэр этэ дии.
    эбэтэр байыаннайдар.

0
  • ms.elena
    ms.elena
    Королева
    3 февраля  

Утку они ели или нет ? Не могу сказать, что дикая утка это обычная еда. Может быть отравление таллием, раньше использовали в сельхозпромышленности

0
  • Я
    4 февраля  

Проста россия күүһүн көрдөрдөҕө,баҕардахпытына саҥата иҥэтэ суох бу сиртэн мэлитэн кэбиһиэхпит диэбит курдук намек бырахтахтара,особенна саха националист тойотторун куттуу таарыйа диэбит курдук,ити тойотторго психологическай сэрэтии буо.Оччолорго инник саҥата иҥэтэ суох давка оҥорбут буолуохтарын син.Оччолорго режим военнай буо.

0
  • aytanik
    4 февраля  

Кому надо,те знают. Но молчат. А то начнётся паника,хаос и т.д.

0
  • Содул
    4 февраля  

Ол бу психотропнай сардаҥалары космостан ыытан билигин да боруобалыыллар ини.Холобур тыа сирин кытыы дэриэбинэтигэр бэйэни тиинии наһаа элбэх букатын дьиэ көтө көтө оннук случайдар тахсыталыыллар аҕай,түөлбэ аайы хастыы да киһи ,сыл аайы тахсар ,соседтыылар утуу субуу ,биир ыалтан хас да киһи . Сахаларга тэнийбит көстүү диэн быһааран кэбиһэллэр, сиэттэриилээх диэнинэн түмүктээн кэбиһэллэр. Үчүгэйдик сылдьан эмискэ эҥин дьүһүн буолаллар.Инсульт ,инфаркт,астма,экзема ,тоһоҕолоон этэбин экзема ньиэрбэ систиэмэтин ыарыыта буоларын өйдөөҥ,наһаа тэнийдэ ону тоҕо бэрибиэркэлээбэттэрий?

1
    • Марика2016
      4 февраля  

Содул, Оннук да буолуон сеп. Сырдык эппитинэн, халлаантан куустээх энергия туспут, ол содулугар елбуттэр диир эбит.
      Атын сиргэ оттуу сылдьыбыт дьонноро улаханнык ыалдьыбатахтар.

0
  • ЧК
    4 февраля  

Тыыннаах хаалбыт дьоннор о5олоро бааллар, элбэхтэр. Тустуук Николай Аянитов кинилэр о5олоро, кэлин ийэтин араспаанньатын ылан Ноев буолбута.

0
  • Саргыда
    4 февраля  

Быһаарыллыбатах быһылаан таайыллыбат таабырын буолбут. Сайылык уу нуһараҥ, үтүө - кэрэ өйдөбүлүн хараардар, куһаҕан, ыар тыынныыр эбит.

0
  • Дохсун-1
    4 февраля  

Мин санаабар бу күүркэтиилээх буолуон сөп. Кыайан аһыллыбат дьыаланы бутуйаары ол бу байыаннайдар эҥин диэн дьону бутуйуу. . Күүстээх дьааттаах тугу эрэ сиэтэхтэрэ. Москваҕа барбыт дьон тоҕо эрэ быыһаммыттар ээ. Ол сахха манна медицина мөлтөҕө биллэр. Хаһан баҕарар аһыллыбатах дьыала фантазията кэҥээн иһиэҕэ. Инопланетнай күүстэр да үлэлэрэ буолуон сөп. .КГБ да хаалсыбата ини. Байыаннайдары этэ да барыллыбат.

0
  • Марика2016
    4 февраля  

Со5уруулар дьаатын билэр буолан противоядиенан начаас эмтээтэхтэрэ. А5ыйах хоноот выпискалаан ыыппыттар, дойдуларыгар эмтээн диэн хайдах эмтиири инструкциялаан баран. Онтон да байыаннайдар тугу эрэ гыммыттар диэн уорбалыахха сеп. Оттон дьин биричиинэтин кистээн эппэттэр, дьон айдаарбатын диэн.

0
  • мдаа
    4 февраля  

Гептил, иһэр ууларыгар түстэҕэ.
    Ол күннэргэ ракета ытыллыбытын эрэ туоһулаһыаххытын наада Роскосмостартан, баар буолуохтаах журнал.

0
  • Билир
    4 февраля  

ханнык да байыаннайдар буолбатах,тоҕо диэтэргит байыаннайдарга оннук сыалга полигон диэн баар,аны туран чааһынай детектив бантааһыйатын болҕомтоҕо ылар буоллахха куспут кыстыыр сирдэрэ Япония,Китай...
    white up pointing indexурукку сельхозхимия үлэһитэ этэринэн туох да кээмэйэ суох туттар этибит диэбит,союз кэмигэр оннук да быһылаах этэ,манна союз кэмиттэн аһаҕас халлаан анныгар хаалбыт карбамиттаах алаас туһунан Донат кэпсээн турар,сэрэйдэххэ карбамид эрэ буолбатаҕа буолуо,ааспыт сайын улахан уу кэлэн турдаҕына тутулуга суох экспердар анализтара ууга таллий баарын бигэргэппиттэрэ...
    Москваҕа быраастар туох дьаат буоларын билэн эрдэхтэрэ,ол эрэн тустаах уорганнар "көмөлөрүнэн" "яд неизвестной этиомологии" буоллаҕа...

0
  • Сайылык кыыьа
    4 февраля  

Ол са5ана манна эмтиир быраастарбыт да а5ыйахтарын ааьан учугэй эмп суо5а эбии буолла ини, отой простой биллэр сыыьа туттунууттан атарабыыс буолбут буолуохтаахтар.Цинковай иьиттэн ыыта барбыт аьы сиэбиттэрэ буолуо,манныкка тубэстэххэ билигин да сэрэхтээх ини.
    Байыаннай игин диэн буолбатах дии саныыбын

0
  • мдаа
    4 февраля  

Ити Дятловтааҕы эмиэ гептил дьаата дьаһайдаҕа.
    Уонча киһи палаткаҕа өлбүттэрин буллахтарына - улахан айдаан тахсыа диэн - байыаннайдар "инсценировка" тоҥон өлбүт курдук оҥордохторо (1959с ити ракета топливота гептил - секретнай информация буоллаҕа)
    Аҕыйах тыыннааҕы дөйүтэн хаарга тимиртэхтэрэ..
    Оннук быһыы-майгы кэмэ этэ

0
  • Долгууна
    4 февраля  

Цинковай иһиттэн отравис буолбуту түргэнник быһаарыллар, ити туох эрэ кистэлэҥнээх, биллэр туохтан эмит отраваламмыттара буоллар сразу биллэрбит буолуо этэ, союз саҕанааҕы кистэлэҥ быһылаах

0
  • Саргыда
    4 февраля  

Гептилтан сүһүрүүгэ майгынныыр диэбиттэр дии. Самыыр уутун испит буолуохтарын сөбө дуу... биир түгэҥҥэ. Биэдэрэлээх ууну алҕас бутуйуохха сөп.

0
Ответ на тему: Быһаарыллыбатах быһылаан. Смерть в тумане: Тайна гибели 12 человек в Якутии до сих пор не раскрыта
Введите код с картинки*:  Кликните на картинку, чтобы обновить код
grinning face grinning face with smiling eyes face with tears of joy smiling face with open mouth smiling face with open mouth and smiling eyes smiling face with open mouth and cold sweat smiling face with open mouth and tightly-closed eyes smiling face with halo smiling face with horns winking face smiling face with smiling eyes face savouring delicious food relieved face smiling face with heart-shaped eyes smiling face with sunglasses smirking face neutral face expressionless face unamused face face with cold sweat pensive face confused face confounded face kissing face face throwing a kiss kissing face with smiling eyes kissing face with closed eyes face with stuck-out tongue face with stuck-out tongue and winking eye face with stuck-out tongue and tightly-closed eyes disappointed face angry face pouting face crying face persevering face face with look of triumph disappointed but relieved face frowning face with open mouth anguished face fearful face weary face sleepy face tired face grimacing face loudly crying face face with open mouth face with open mouth and cold sweat face screaming in fear astonished face flushed face sleeping face dizzy face face without mouth face with medical mask face with no good gesture face with ok gesture person bowing deeply person with folded hands raised fist raised hand victory hand white up pointing index fisted hand sign waving hand sign ok hand sign thumbs up sign thumbs down sign clapping hands sign open hands sign flexed biceps

Обратная связь
Предложения и замечания